Search
Close this search box.

Jihozápad republiky zažil běsnící živly, na Příbramsku došlo i na evakuaci obyvatel

Obyvatelé jižní a západní části České republiky mají za sebou bezesnou noc. Bouřky a přívalové deště zvyšovaly hladiny řek a potoků, mnoha lidem voda zaplavovala sklepy.

V Karlovarském kraji byly tamní silnice nesjízdné kvůli přívalům vody, hasiči museli vyjíždět i kvůli čerpání vody ze sklepů. Na některých místech docházelo kvůli bouřce i k výpadkům elektřiny.

I ve vedlejším Plzeňském kraji byli hasiči v neustálé permanenci. Opět bylo jejich hlavním úkolem odčerpávání vody. Co se týká rozvodněných toků, nejhorší situace byla u Hloubkovského potoka a řeky Klabavy. Zasažena byla i oblast Brd, kde včera spadlo 60 až 90 litrů vody na metr čtvereční

Ani ve středočeském kraji se hasičské sbory nezastavily. Především na Benešovsku a Příbramsku nadělala bouřka velkou neplechu. Navíc byly vyhlášeny druhé stupně povodňové aktivity na Červeném potoku v Hořovicích a Litavce v Příbrami. Později byl dokonce vyhlášen třetí stupeň ohrožení kvůli rozvodnění Mourového potoka v Zaječově a byla zahájena evakuace obyvatel. Voda zde zničila kanalizaci a chodníky, škody jdou do milionů.

Problémy byly hlášeny i v Jihočeském kraji. I zde došlo, především v Českých Budějovicích, k zatopení sklepů, navíc byly nesjízdné nekteré silnice. Práci měli i energetici kvůli častým výpadkům elektřiny. Bouřka v okolí Českých Budějovic poškodila zabezpečovací zařízení, a proto nejezdily vlaky.

V tuto chvíli se situace na zmíněných místech uklidňuje. Druhé stupně jsou vyhlášeny nyní jen v Zaječově na Berounsku a Jincích na Příbramsku.

Hydrometeorologové očekávají, že i v pátek se vyskytnou bouřky a přívalové deště, neměly by však být tak intenzivní jako včera.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient