Jihozápad republiky zažil běsnící živly, na Příbramsku došlo i na evakuaci obyvatel

Obyvatelé jižní a západní části České republiky mají za sebou bezesnou noc. Bouřky a přívalové deště zvyšovaly hladiny řek a potoků, mnoha lidem voda zaplavovala sklepy.

V Karlovarském kraji byly tamní silnice nesjízdné kvůli přívalům vody, hasiči museli vyjíždět i kvůli čerpání vody ze sklepů. Na některých místech docházelo kvůli bouřce i k výpadkům elektřiny.

I ve vedlejším Plzeňském kraji byli hasiči v neustálé permanenci. Opět bylo jejich hlavním úkolem odčerpávání vody. Co se týká rozvodněných toků, nejhorší situace byla u Hloubkovského potoka a řeky Klabavy. Zasažena byla i oblast Brd, kde včera spadlo 60 až 90 litrů vody na metr čtvereční

Ani ve středočeském kraji se hasičské sbory nezastavily. Především na Benešovsku a Příbramsku nadělala bouřka velkou neplechu. Navíc byly vyhlášeny druhé stupně povodňové aktivity na Červeném potoku v Hořovicích a Litavce v Příbrami. Později byl dokonce vyhlášen třetí stupeň ohrožení kvůli rozvodnění Mourového potoka v Zaječově a byla zahájena evakuace obyvatel. Voda zde zničila kanalizaci a chodníky, škody jdou do milionů.

Problémy byly hlášeny i v Jihočeském kraji. I zde došlo, především v Českých Budějovicích, k zatopení sklepů, navíc byly nesjízdné nekteré silnice. Práci měli i energetici kvůli častým výpadkům elektřiny. Bouřka v okolí Českých Budějovic poškodila zabezpečovací zařízení, a proto nejezdily vlaky.

V tuto chvíli se situace na zmíněných místech uklidňuje. Druhé stupně jsou vyhlášeny nyní jen v Zaječově na Berounsku a Jincích na Příbramsku.

Hydrometeorologové očekávají, že i v pátek se vyskytnou bouřky a přívalové deště, neměly by však být tak intenzivní jako včera.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.