Search
Close this search box.

Jihomoravští policisté se zahraničními kolegy nacvičovali postup při násilném útoku

Ve středu 26. září 2018 přijali policisté oznámení o násilném útoku, kterého se měl dopustit muž pocházející ze Slovenska proti své manželce ve Strážnici. Následně vyzvedl ze školy společného syna a chtěl s ním opustit území ČR. Vyslaná policejní hlídka ujíždějícího pachatele vizuálně zachytila v obci Petrov, kde však nereagoval na pokyn k zastavení a ujížděl směrem na Slovensko. Policisté jej začali pronásledovat a o události vyrozuměli slovenskou stranu se žádostí o součinnost při pronásledování. Po dopadení ve městě Holíč a omezení pachatele na svobodě na území SR byly realizovány úkony směřující k jeho následnému předání, a to jak na úrovni policejního orgánu, tak i státního zastupitelství. (foto a video pod článkem)

Přesně tato situace byla námětem společného cvičení přeshraničního pronásledování mezi Českou a Slovenskou republikou. To se uskutečnilo jako jedna ze společných aktivit projektu krajských ředitelství policie Jihomoravského a Trnavského kraje „Posílení přeshraniční spolupráce bezpečnostních složek pro efektivnější prevenci rizik a společné potírání kriminality“ podpořeného v Operačním programu Interreg z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje.

Účelem cvičení bylo prověřit připravenost české a slovenské policie rychle reagovat na hrozby v příhraničí a spolupracovat za účelem jejich rychlé eliminace. Dále pak prověřit vzájemnou spolupráci, komunikaci a včasné předávání informací mezi oběma policejními sbory při přeshraničním pronásledování. V neposlední řadě bylo důvodem cvičení sladění postupů při zadržení pachatele a při předávání osob a dalších postupů v rámci trestního řízení mezi českými a slovenskými orgány policie.

Samotný průběh cvičení prokázal schopnost české a slovenské policie pružně reagovat na situaci vyžadující přeshraniční pronásledování pachatele přes společnou státní hranici. Díky následné diskusi za aktivní účasti zástupců příhraničních útvarů policie, policistů služby kriminální policie a vyšetřování a státních zástupců, jakož i metodických pracovníků Policejního prezidia ČR, se podařilo společně definovat kroky navazujícího procesního postupu orgánů zapojených do přeshraničního pronásledování na obou stranách hranice k zadržení pachatele, zajištění důkazních prostředků a jejich následného předání. Účastníci cvičení se shodli, že cvičení výrazně pomohlo v přípravě všech zainteresovaných složek, pokud by v budoucnosti nastala obdobná situace.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient