Jihlavský park ozdobila Lípa republiky

Zasazení lípy srdčité završilo ve čtvrtek celoroční oslavy 100 let od založení Československé republiky a je poslední z akcí pořádaných v rámci projektu „Proletí 100letí“.

Strom našel své místo v parku Vysoké školy polytechnické u autobusového nádraží, kde oslavy letos v květnu též začaly – piknikem pod českými vlajkami. K zasazení lípy byli přizváni primátor statutárního města Jihlavy Rudolf Chloupek, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava Václav Báča. Vedle nich oslovili přítomné publikum i organizátor oslav „Proletí 100letí“ Petr Píša, prezident Agentury Dobrý den Miroslav Marek, který poskytl k zapůjčení rekordní obří vyhotovení čepice prvního československého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka zvané furaška, a zejména pak pravnučka prvního prezidenta Československé republiky paní Charlotta Kotíková.

Přítomna byla i velvyslankyně Kanady Její Excelence Barbara C. Richardson, která již před samotnou oslavou zavítala i na návštěvu jihlavské radnice a sídla Kraje Vysočina. Obě dámy se též chopily náčiní a pomohly spolu s místními představiteli strom zasadit a zalít první dávkou vody. Osazený strom poblíž doplnil kámen s mosaznou destičkou připomínající čtvrteční akt.

„Lípa srdčitá bude po dlouhou dobu důstojnou připomínkou celoročních oslav století naší republiky,“ vyjádřil své přesvědčení primátor města Jihlavy Rudolf Chloupek.

Oslavu zakončil zpěv české hymny v podání pěveckého sdružení Campanula.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz