Search
Close this search box.

Jihlava si připomene památku tří popravených občanů z roku 1950

Před 68 lety na dvoře Krajské věznice v Jihlavě zhasly tři nevinné životy. Připomínka výročí poprav Karla Veselého, Františka Roda a Jana Tučka si Jihlava připomene Setkáním u sochy Zavátých šlépějí v areálu Ústředního hřbitova 18. června.

V únoru roku 1950 v Jihlavě proběhlo soudní přelíčení se skupinou bývalých členů lidové strany. Ti byli obžalování z údajného vyzvědačství, sabotáže, nedovoleného ozbrojování a také vydávání a rozšiřování protistátních letáků. Brašnář Karel Veselý, obchodník Jan Tuček a truhlář František Rod byli jako místní členové a bývalí funkcionáři lidové strany obžalováni z příprav úkladné vraždy bývalého předsedy jihlavského národního výboru, který nikdy nespáchali. Tři rozsudky smrti provazem, které vynesl generál Matoušek, byly vykonány 17. června 1950.

Pietní akce se zúčastní zástupci města Jihlavy, kraje Vysočina, Sokola Jihlava, Konfederace politických vězňů ČR, Českého svazu bojovníků za svobodu, Svazu pomocných technických praporů, armády a policie ČR. Státní hymnu zazpívají členové pěveckého sboru Forester.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient