Jihlava bude mít nový BUS pruh za 11 milionů

(Aktualizováno před )

Jihlava udělá další krok na podporu veřejné hromadné dopravy
Současně s probíhající rekonstrukcí Brněnského mostu v Jihlavě vznikne nový BUS pruh. Prostor vyhrazený pouze pro vozy hromadné dopravy osob povede ve směru od křižovatky Kosovská – Hradební ke křižovatce Hradební – Znojemská. Bude se jednat o zatím nejdelší souvislý úsek vyhrazených jízdních pruhů o délce asi 600 m.

Projekt vychází ze strategie města preferovat hromadnou dopravu osob. „Už z mostu bude vycházet vyhrazený BUS pruh, který povede průběžně přes zastávku Na Brněnském mostě a dále až na křižovatku Hradební a Znojemské ulice. Pruh povede k odbočení vpravo. Řidiči, kteří budou chtít jet vpravo na náměstí, odbočí do prodlouženého odbočovacího pruhu v místě ukončení BUS pruh před křižovatkou. Podobné řešení je například v Havlíčkově ulici před kruhovým objezdem,“ přiblížil náměstek primátora pro oblast dopravy Vratislav Výborný.

Pro prodloužení odbočovacího pruhu se u nově vybudované části chodníku směrem k náměstí budou budovat opěrné zídky, vykácí se několik stromů a přemístí se řada trakčních sloupů trolejbusového vedení. Upravit se bude muset také semafor, který umožňuje výjezd ze City parku na Hradební ulici.

Radnice chce nový pruh vybudovat v době rekonstrukce Brněnského mostu, dokud je v ulici slabší provoz, tedy do konce října. „Potýkáme se ovšem s nedostatečnými kapacitami stavebních firem. Je převis poptávky, firmy těžko stíhají zakázky, o další nemají zájem,“ neskrývá obavy Vratislav Výborný.

Celkové náklady na úpravu komunikace budou asi 11 milionů korun.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz