Jičínská průmyslovka navazuje spolupráci s polským partnerem

Náměstkyně hejtmana Martina Berdychová představila Královéhradecký kraj na zahajovací konferenci projektu Přeshraniční vzdělávání žáků technických oborů v polské Svídnici. V rámci projektu zaměřeného na technické obory je partnerem Vyšší odborné školy a střední průmyslové školy Jičín polská Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych ze Svídnice. Projekt je součástí dotačního programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko a jeho celková dotace činí více než dva miliony korun.

„Těší mě navázání spolupráce mezi školami na obou stranách hranice. Náplň vzdělávání se zaměřuje na získání odborných dovedností v oblasti řešení inteligentních domů jako například stavebních částí, automatizovaného řízení, bezdrátové komunikace, využití programovatelných automatů a obnovitelných zdrojů energií. Projektu, jehož cílem je realizace společného vzdělávání žáků v sídle partnerů a navázání spolupráce mezi školou a firmami z obou regionů přeji mnoho úspěchů,“ řekla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, která na konferenci zastupovala společně s vedoucí odboru školství Markétou Stuchlíkovou Královéhradecký kraj.

Studenti z obou škol představili svoje práce, které chtějí při realizaci projektu využít. K vidění byla solární vozítka, Teslův transformátor rozsvítil přítomným v ruce žárovku, s technologií IQRF bylo možné pomocí počítače na dálku rozsvěcet RGB LED světla nebo zhlédnout meteostanici s fotovoltaickým panelem připojenou k bezdrátové síti či chytré parkoviště, které hlídá počet obsazených parkovacích míst.

Na konferenci se také představily polské firmy a instituce, které budou na projektu spolupracovat. Mezi jinými to jsou společnosti SONEL s. a. výrobce měřicích přístrojů pro elektrické rozvody a telekomunikační sektor. Dále potom zástupce Centra technologii energetycznych, které se zabývá výzkumem fotovoltaických panelů a technologiemi pasivních domů.

Mezi české společnosti, které budou na projektu spolupracovat, patří jičínská firma MICRORISC, s. r. o., dále potom ENGIE Services, a. s. – pobočka Jičín, ABB Jablonec nad Nisou.

Jičín představil zastupitel města Josef Novotný a vyzdvihl význam navazování spolupráce mezi městy a institucemi na mezinárodní úrovni. Jičín je partnerským městem polské Svídnice a spolupráce škol ještě více tento vztah upevňuje. Jičínská škola přivítá kolegy z polské Svídnice koncem tohoto roku.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.