Jičín investuje přes tři miliony korun do podzemních kontejnerů

Křižovatka ulic Tyršova a Husova (nedaleko základní školy) a nábřeží Irmy Geisslové se změní. V příštím roce z těchto lokalit zmizí kontejnerová hnízda, která jednak zabírají značné množství prostoru a jednak na ně byly četné stížnosti ze strany občanů. Nahradí je velkokapacitní podzemní odpadní nádoby. Předpokládané výdaje jsou 3,38 milionu Kč, ale město má schválenou dotaci od Evropské unie a Ministerstva životního prostředí ČR, čímž může získat až 2,7 milionu Kč.

Financování akce a její zařazení do rozpočtu města v roce 2019 již schválilo Zastupitelstvo města Jičína na veřejném zasedání dne 19. září 2018. V předpokládané ceně projektu bude ještě pořízeno 5 velkoobjemových kontejnerů o objemu cca 9 metrů krychlových. Také má Jičín zakoupit 50 nádob o objemu 120 litrů, 150 nádob o objemu 240 litrů, všechny tyto na biologicky rozložitelný odpad, a dále 200 nádob o objemu 120 litrů na plastové obaly a 200 nádob o objemu 120 litrů na papír.

Především na křižovatce Tyršova a Husova docházelo k problémům. V blízkosti je řada provozoven, bytů i základní škola, a tak je zde vysoká produkce odpadu, a proto docházelo k častému přeplňování kontejnerů. Jičín reagoval na postřehy občanů. Rozšířil svoz z lokality a nechal prověřit, zda zdejší soukromníci mají uzavřené a správně nastavené smlouvy o likvidaci odpadu. Nyní Jičín jde ještě dále. Otestuje podzemní nádoby, které v Jičíně budou naprostou novinkou. Jsou však vyzkoušeny již v jiných městech.

„V Jičíně je více míst, kde by bylo vhodné vybudovat podzemní nádoby, ale zaprvé někde se musí začít a zadruhé na vícero míst bychom dotaci podle kritérií hodnocení nezískali. Vytipovali jsme již pět míst. Prvně tyto kontejnery vzniknou na rohu ulic Tyršova a Husova a v ulici Irmy Geisslové. Podzemní kontejnery mají 4,5násobný objem běžného kontejneru, takže by nepořádek kolem kontejneru měl zmizet. Věřím, že v dalších letech se tato technologie svozu odpadu bude dále v našem městě šířit,“ uvedl místostarosta Mgr. Petr Hamáček.

Je nutné, aby občané odpad do podzemních kontejnerů nevhazovali tak, že by ucpali hrdlo. Zkušenosti z jiných měst hovoří o tom, že na tento typ nádob, ač nese mnoho pozitiv, si uživatelé musí nejprve zvyknout. Není možné odpad, je-li objemnější, do hrdla pouze vhodit, nýbrž je nezbytné se také ujistit, že propadl až do útrob kontejneru. Nádoby zároveň vyžadují speciální techniku pro vyprazdňování, město proto pro Technické služby města Jičína pořídí nové vozidlo, které bude víceúčelové a bude využíváno i pro „tradiční“ svoz odpadu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak si vyrobit piňatu a odkud se k nám zvyk rozbíjet tyto krásné ozdoby na oslavách vlastně dostal?

Piñata je tradiční předmět používaný při oslavách a slavnostech, zejména v latinskoamerické kultuře. Jedná se o nádobu ve tvaru zvířete, postavy nebo nejrůznějšího tavru, která je vyrobena z papíru nebo jiných materiálů a je naplněna sladkostmi, drobnými dárky či konfetami. Piñata je zavěšena na provazu nebo lanku a účastníci slavnosti se střídají ve snaze rozbít ji, aby se dostali k jejímu obsahu. K dostání je i v Česku ve specializovaných eshopech, kde seženete všechno možné na oslavy a party, my si ale za chvilku ukážeme, jak si s trochou šikovnosti můžete vyrobit takovou originální ozdobu sami.

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!