Search
Close this search box.

Jednatel VHK ROBE Vsetín chce být v příští sezóně ještě úspěšnější

Jako po každé sezoně, tak i poté letošní přichází ke slovu vedení, aby ji ze svého pohledu zhodnotilo. Předsezónní cíl se naplnil, může tak být vedení klubu spokojeno? Jaký byl první ročník ve WSM lize pro vedení? Jak se bude skládat tým na další sezonu? A mnoho dalších zajímavých informací se dočtete v rozhovoru s Danielem Tobolou, který hodnotí za vedení právě skončený ročník 2017/2018.

Cíl zahrát si play-off se vám splnil. Hodnotíte sezónu tedy pozitivně?
Tím, že jsme splnili hlavní cíl, tak pozitivní je. Na druhou stranu, při vyrovnanosti soutěže, i kdybychom play-off o bod nebo o dva nevybojovali, tak bychom také neříkali, že se sezona nepovedla. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je tenká. Osobně se snažím na tyto věci dívat s nadhledem. Důležité je, že víme, co máme zlepšovat. V příští sezoně se tak chceme stát ještě silnějším týmem a klubem.

Sezóna byla místy hodně jako na houpačce, úspěchy se střídaly se zklamáním. Jak jste to vnímal vy?
Hráli jsme po deseti letech profesionální soutěž, kterou jsme si všichni vysnili a toužili po ní několik let. K těm kolísavým výsledkům asi hodně dopomohly i první dva zápasy, které byly herně, a hlavně výsledkově úspěšné. Asi to tak bývá, že rychlé vyhrání z kapsy vyhání. Poté jsme hodně tápali, byť předvedená hra nebyla špatná, což se nám podařilo držet celou sezonu. Myslím si, že jsme doma i venku hráli atraktivní hokej. Díky právě výsledkové houpačce, se na naše poměry v týmu vystřídalo spousty hráčů, ale stalo se, byla to naše první sezona. Nakonec, byla to pro nás zkouška, nějakým způsobem jsme obstáli a je to pro nás velká zkušenost do další sezony. Všichni jsme si vyšší soutěž zažili, osahali, a to nejen klub, ale i město, fanoušci, hráči, trenéři, prostě úplně všichni. Myslím si, že máme na čem stavět.

Klub po deseti letech okusil opět profesionální soutěž. Byli jste na to připraveni nebo jste také za pochodu poznával rozdíly?
V porovnání s druhou ligou to pro nás nebyl až tak markantní rozdíl. Hlavně už tu postupovou sezonu jsme v klubu fungovali na prvoligové úrovni, co se týká všeho kolem. Na vysoké návštěvy jsme byli zvyklí právě už z nižší soutěže. Ano, servis kolem toho všeho je větší, ale nic mimořádného. Takže WSM liga nás v těchto věcech nijak nezaskočila.

Co rozdíl v tom, že ve druhé lize se netrestal klub za pyrotechniku?

Je blbost hrát hokej bez fanoušků. Obdivuju lidi, ať už ve druhé nebo v první lize, že mají energii to dělat s vědomím, že jim přijde na zápas 200-300 lidí. Klobouk dolů před nimi. My máme potencionálně velkou diváckou rodinu kolem hokeje. To je ta energie, která nám dává smysl naší práce. Samozřejmě, když na nás bude chodit v průměru 3000 lidí, tak nemůžeme dát ruku do ohně, že jsou všichni vychování tak, že když ví že je něco zakázáno, tak to i dodrží. Stává se to a jsou to excesy jedinců. Svaz v tomto přitvrdil. Někomu se může zdát, že přitvrdil extrémně a zbytečně moc. Jestli někdo někde křičí, že je odněkud a že je něco, tak to k tomu prostě nějak historicky patří. V podstatě stejně jsme všichni Češi a pak stejně fandíme stejnému národnímu týmu. Co se týká pyrotechniky a házení něčeho na led, tak prostě do uzavřeného prostoru tohle nepatří. Nebudeme přece čekat na to, až opravdu někdo uhoří nebo bude mít popáleniny. Já tomu rozumím, že to někoho baví, ale prostě je to tak jak to je. Věřím, že 99,9 % to chápe a respektuje. Tak by to mělo být. Jsou pravidla, zákony a ty musíme dodržovat. V tomto ohledu, co se týče pyrotechniky se svazem souhlasíme. Víme, že je to na efekt pěkné. Nemůžeme to však podporovat, ani akceptovat, protože poté se něco stane a všichni budou říkat: „to já ne“. Je to tak jak to je.

Před sezonou klub angažoval řadu hráčů, kteří byli z dřívějška se Vsetínem spjati. Vyplatil se tento krok?
To bude tématem následujících dnů a týdnu. Vyhodnotit si to a začít skládat tým na další sezonu. Myslím si, že je důležité to, aby u nás hráli hráči se vztahem ke klubu. Buď, že tady bydleli, vyrostli nebo že už u nás někdy hráli. Na druhou stranu si myslím, že málokdo, kdo tady už dříve hrál, si nevytvořil vztah ke klubu. To, že kluk je přímo ze Vsetína hraje určitě svou roli. V tuto chvíli já nebudu hodnotit, jestli zahráli lépe kluci, kteří jsou z klubu, ze Vsetína nebo ti nově příchozí. Já nehodnotím sezonu dle toho, jestli kluci odtud obstáli nebo nikoliv. Hodnotíme celý tým, poté každého jednotlivce bez rozdílu trvalého bydliště.Dle neoficiálních statistik byli vsetínští fanoušci na výjezdech mimo Lapač nejaktivnější, co na to říkáte?
My jsme za to moc rádi. Je to vyústění toho, že jsme postoupili výš. My se opravdu snažíme, aby hokej na Vsetíně byl vnímán tak, že je to místo, kde se lidé mohou jít sportovně, kulturně vyžít, vyfandit a myslím si, že to funguje. I díky vysoké návštěvnosti v rámci soutěže je velký předpoklad, že fanoušků ze Vsetína nebo Budějovic bude ven jezdit nejvíc. Při dnešní globalizaci společnosti vím, že je i spousty fanoušků Vsetína rozsetých po Brně, v Praze a v rámci celorepublikové soutěže pak právě tito fanoušci to pak mají na naše venkovní zápasy blíž než třeba k nám na Lapač.

Jaký bude nyní program pro vedení po skončení sezony?

Do poloviny března budeme ještě trénovat. Do té doby se chceme vedení s trenéry dohodnout, se kterými hráči budeme nadále počítat. Tak, abychom zhruba za měsíc mohli začít letní přípravu s kmenem hráčů pro příští sezonu.

Máte již nějakou vizi, jak budete skládat tým do příští sezony?
Vize určitě je. Nyní je ale ještě vše ve stádiu diskusí. Každý si k tomu něco říkáme. Děláme to tak už dlouhodobě, že se chceme s trenéry o tom bavit, diskutovat tak abychom se shodli a cítili, že jsme udělali týmové rozhodnutí. Určitě významná část týmu zůstane stejná. Není to o tom, že bychom měli přebudovat celý tým. Víme, že nás tlačila bota v přesilovkách, v oslabeních, v bráně a vzhledem k tomu, že chceme mít příští rok ještě úspěšnější výsledkovou sezonu, tak na těchto věcech musíme zapracovat.V posledních dnech se hodně mluvilo o faulu Davida Vítka na Vladimíra Sičáka. S tím bylo spjato i vyjádření lékaře Energie Jaroslava Budína. Jak se k tomu jako klub stavíte?
Je to daň za dnešní dobu. Rychlost informací je neskutečná. Někdy je to v dobrém a někdy ve zlém. Myslím si, že se to zbytečně přehání. I ten následný trest pro Davida je krutý. Jsme sami zvědavi, jestli svaz vydrží v tom trendu, který v pondělí nastavil. Faul to byl. Došlo ke zranění hráče. Když se ale na to člověk podívá znovu a znovu, tak v tom nemůže vidět úmysl, zákeřnost nebo odplatu. Bohužel pro Davida, ale hlavně pro Vladimíra Sičáka, že nešťastně narazil o hranu mantinelu. Ta následná reakce včetně vyjádření doktorů, že na Vsetíně z nás dělají…, nebudu to opakovat. Myslím si, že i podle reakcí, co jsme měli ihned po zápase od vedení Karlových Varů, tak v podstatě přijali naši omluvu a zároveň řekli, že je to hokej, a to se tak někdy stává. David Vítek dostal trest, který musí on i my akceptovat. Uvidíme, co přinese čas. Trest na dvacet zápasů je pro Davida i pro nás až moc krutý. Pokud se však svaz rozhodl jít touto cestou a bude se snažit takové zákroky těmito tresty odstranit, tak je to v pořádku. Uvidíme, třeba při play-off WSM ligy či extraligy budou takové tresty znovu. Samozřejmě nikomu nepřeji, aby se někomu něco stalo, ale třeba k něčemu dojde a takové tresty už budou padat normálně. Pak na to nebudeme moct nic říct a řekneme jen že David Vítek byl první, kdo tak byl potrestán.

I hráči Karlových Varů po sérii projeli stadion a zatleskali divákům, takže to prakticky vzali všechno sportovně okamžitě.
Rozumím tomu, že jsou v tom emoce i třeba pana doktora Karlových Varů. Je to jako s pyrotechnikou, určitě mu nenadávalo tři tisíce lidí. Někdo to vyjadřuje tak a jiný zase onak. Na Lapači vládnou emoce, to je fakt. My jsme za to rádi. V globále si to u nás všichni pochvalují včetně soupeřů. Například vedení Karlových Varů nám ihned po sérii řeklo, že nám atmosféru při hokeji mohou závidět. Tak to bylo víceméně po celou cestou a bude se snažit takové zákroky těmito tresty odstranit, tak je to v pořádku. Uvidíme, třeba při play-off WSM ligy či extraligy budou takové tresty znovu. Samozřejmě nikomu nepřeji, aby se někomu něco stalo, ale třeba k něčemu dojde a takové tresty už budou padat normálně. Pak na to nebudeme moct nic říct a řekneme jen že David Vítek byl první, kdo tak byl potrestán.

I hráči Karlových Varů po sérii projeli stadion a zatleskali divákům, takže to prakticky vzali všechno sportovně okamžitě.

Rozumím tomu, že jsou v tom emoce i třeba pana doktora Karlových Varů. Je to jako s pyrotechnikou, určitě mu nenadávalo tři tisíce lidí. Někdo to vyjadřuje tak a jiný zase onak. Na Lapači vládnou emoce, to je fakt. My jsme za to rádi. V globále si to u nás všichni pochvalují včetně soupeřů. Například vedení Karlových Varů nám ihned po sérii řeklo, že nám atmosféru při hokeji mohou závidět. Tak to bylo víceméně po celou sezonu, kdy se hráči soupeře k nám těšili na atmosféru. Těšili se, že si zahrají před něčím, o čem se povídá.

Co říci se závěrem sezony?

My jako klub musíme všem za sezonu poděkovat. Hráčům, trenérům, úplně všem v klubu včetně mládeže. Pro nás je důležité, že toto všechno je propojené. Že děti žijí hokejem, rodiče žijí hokejem, pro nás je klub pořád všechno dohromady, tedy mládež i muži. Velké poděkování patřím všem partnerům. Od těch největších až po ty drobné. Určitě děkujeme vedení městu Vsetína, Zlínskému kraji, že nás podporují pro nás je to strašně důležité. Snažíme se to všechno vracet naší prací, že se hraje u nás hokej, chodí k nám děti a začíná se na Lapači opravdu hojně bruslit. Lidi k nám chodí za kulturou, v přepočtu asi tři tisíce lidí na zápas. Kromě Českých Budějovic v soutěži nikde víc lidí nechodí a v podstatě jsme patnáctý nebo šestnáctý nejnavštěvovanější zimák v republice. Určitě však nejsme šestnácté největší město v České republice. Což je skvělé a za to patří všem úplně velký dík. Jsme za to strašně rádi. O to víc chceme zase napnout všechny síly, aby ve všech kategoriích od přípravky až po muže byla příští sezona zase o něco lepší.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient