Je možné žít tak, aby člověk nelitoval svých činů?

Kdyby člověk od mladosti až do stáří svého zapisoval všecky poklesky a hlouposti, kterých se dopustil, měl by každý velkou knihu, povzdechl si ve svých deníkových zápiscích národní buditel Josef Jungmann na začátku 19. století. Může nás těšit, že člověk ve své nepoučitelnosti se nemění a každá generace dělá stejné chyby - těmi ostatně zrajeme. Problémem bývá, že některé z těchto pošetilostí nejsou jen záležitostí trapných vzpomínek, ale na první pohled doslova bijí do očí. O co jde? Máme na mysli různá tetování, která byla pořízena se záměrem, že budou tělo zdobit nebo demonstrovat světonázor jeho nositele. Avšak postupem času se ukázalo, že to nebyl zrovna dobrý nápad.

Kdyby člověk od mladosti až do stáří svého zapisoval všecky poklesky a hlouposti, kterých se dopustil, měl by každý velkou knihu, povzdechl si ve svých deníkových zápiscích národní buditel Josef Jungmann na začátku 19. století. Může nás těšit, že člověk ve své nepoučitelnosti se nemění a každá generace dělá stejné chyby – těmi ostatně zrajeme. Problémem bývá, že některé z těchto pošetilostí nejsou jen záležitostí trapných vzpomínek, ale na první pohled doslova bijí do očí. O co jde? Máme na mysli různá tetování, která byla pořízena se záměrem, že budou tělo zdobit nebo demonstrovat světonázor jeho nositele. Avšak postupem času se ukázalo, že to nebyl zrovna dobrý nápad.

Nejen pošetilost mládí je na vině

O naivitě mládí byly napsány celé romány, ve spojení se zbrklostí a nekompromisností je sice přitažlivé, ale důsledky jeho činů bývají často fatální. Permanentní technikou vytetovaný stylizovaný hákový kříž nebo jméno první lásky mohly zkomplikovat celý zbytek života. To platí dvojnásobně, pokud se vyskytovaly na viditelném místě. Podobně nepříjemně se žilo s tetováním, které se přestalo líbit, bylo pořízeno z nudy, nebo se tatérovi prostě nepovedlo. Naštěstí tyto situace mohou dnes být definitivně prohlášeny za uzavřenou kapitolu. A to proto, že pomocí moderního laserového zákroku lze dříve superodolné tetování za několik sezení kompletně odstranit. Bezbolestně, rychle a bez viditelných změn na pokožce.

Kolik se platí za hloupost?

Otázku, která je až na prvním místě (kolik to stojí), zodpovíme hned. Stručně řečeno: není to tak hrozné. Kdyby šlo podobně snadno odstranit důsledky ostatních nerozvážností, které člověk v životě napáchá, mohli bychom hovořit o ráji na zemi. Cena odstranění tetování se odvíjí od obsahu ošetřované plochy. Ta určuje velikost částky za jedno sezení. Počet nutných opakování zákroku, než vytetovaný objekt zmizí úplně, je závislý na tom, jak je tetování hluboké, zda bylo pořízeno v profesionálním studiu nebo amatérsky (to druhé, protože je méně kvalitní, by mělo zmizet dříve), a také od toho, do jaké míry si jej klient přeje odstranit. Někdy se totiž vyskytují požadavky pouze na zesvětlení tetování, které má sloužit jako podklad pro nový čerstvý obrazec. Konkrétní výše cen za jedno sezení začíná mírně pod 1000 korun a dostává se až téměř na 5000 korun v případě tetování rozsáhlého. Průměrný počet nutných opakování u klasického profesionálního díla je pět. Co je důležité – poměrně výraznou roli v tom, jak rychle bude odstraňovaný obrázek blednout, hraje typ laseru, proto je třeba vybírat kliniku se špičkovou nejmodernější technologií.

Není důvod se červenat

Pokud s věkem zjistíte, že vaše tetování se nehodí k vaší profesi, postavě nebo hodnotám, které jste začali vyznávat v pozdějším věku, můžete bez váhání využít možnosti nechat si jej odstranit. V certifikovaných klinikách se zkušenými lékaři a personálem žádná zdravotní rizika nehrozí. Nejdřív se ale se svým tetováním rozlučte; zavzpomínejte na dobu, kdy jste si ho pořídili a jaké důvody vás k tomu vedly. Můžete si třeba uschovat fotografii. Etapa vašeho života, kterou toto tetování symbolizuje, patří neodmyslitelně k vám a z psychologického hlediska není dobré ji popírat nebo vytěsňovat. Správný přístup je přijmout ji, přiznat si pochybení, překonat je a vyjít vstříc další životní fázi o zkušenost bohatší, silnější, ale stále jedinečně svůj.

Existuje něco ve vašem životě, za co se opravdu stydíte? Ve které životní etapě myslíte, že jste vypadali nejhůř? Souhlasíte s tím, že zkušenost je nepřenosná a že svými chybami si musí projít každý sám?

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jaká jsou úskalí stavby domu svépomocí?

Pořídit si dnes vlastní bydlení je finančně velmi nákladné, a to i v případech, kdy jste již vlastníky stavební parcely. Vždyť za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů i o více jak 60 % a vzrostla i cena za práci od řemeslníků. Pokud tak nemáte objednaný dům na klíč, můžete zastat spoustu činností svépomocí, přínáší to však řadu úskalí, kterým se věnuje článek níže.

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.