Jaroslav Jiskra vydal čtyři nové publikace

V březnu tohoto roku vydal pan Jaroslav Jiskra čtyři nové publikace. Jedná se v pořadí již o 37. až 40. publikaci tohoto autora. Dne 6. dubna 2018 proběhl v zimní zahradě sokolovského zámku křest těchto nových knih. Autor publikací hosty osobně vítal u vstupu, kde každý z návštěvníků dostal pamětní list a dámy květinu. V sále zimní zahrady vládla přátelská atmosféra, která byla ještě více podtržena tím, že většina návštěvníků přišla oblečena v hornické uniformě. Autor zahájil večer zpěvem hornické hymny a v sále nezůstal snad nikdo, kdo by se ke zpěvu nepřidal.

Kmotry první publikace s názvem Vzpomínka na palivový kombinát Tisová, později nazývaný Přátelství a ÚTT a na některé další objekty v obvodu Sokolovské uhelné, p.n., a.s. byl pan František Štěpánek a místostarostka města Sokolov paní Renata Oulehlová.

V této knize autor popisuje zrod, provoz a zánik tohoto (v šedesátých letech minulého století) největšího komplexu na zpracování hnědého uhlí v sokolovské hnědouhelné pánvi. Autor zde vzpomíná na stavební a strojní objekty, v současné době již nepotřebné a likvidované. „V kombinátě bylo zaměstnáno mnoho lidí z Citic a okolí, pro které bude kniha i díky 805 fotografiím s popisem hezkou vzpomínkou,“ dodává autor.

Pan František Štěpánek poděkoval autorovi jménem Sokolovské uhelné za to, že svými knihami dokáže podchytit minulost, veškeré změny, které v rámci těžby na Sokolovsku probíhají a za to, co dělá pro budoucí generace.

Paní Renata Oulehlová zavzpomínala na průvod horníků ze svého dětství a poděkovala panu Štěpánkovi a panu Jiskrovi, že před lety podpořili město Sokolov v nápadu vrátit tento průvod ke dni horníků, který letos bude navíc obohacen setkáním hornických měst. Jak sama řekla, je ráda, že den horníků získává opět svůj lesk a že děti opět ví, co to hornictví je.

Druhou knihu s názvem Chronologické sestavení význačných hornických událostí v Karlovarském kraji od roku 967, pokřtili autorovi přátelé a taktéž horníci pan Bivoj Merc, Miloš Matz a Zdeněk Brázda. V této publikaci popisuje autor významné hornické události od roku 967 do roku 2018. Také tato kniha je doplněna 176 obrázky a jsou v ní opravdu zajímavé momenty. Například rok 1784, kdy v lednu Dekret číslo 148 zrušil v hornictví tělesné tresty (bití holí) a nahradil jej prací zdarma, nebo rok 1757, kdy vydala Marie Terezie reskript o osvobození horníků od vojenské služby a hornické mzdy od daně.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak