Do dvacetéosmé sezony brzy vstoupí fenomenální český útočník Jaromír Jágr. Poprvé se tak oficiálně stane v českých končinách (pokud nepočítáme výluky v NHL). Už včera poprvé v přípravě nastoupil za svůj klub – Rytíři Kladno. Jeho cíl je jasný, dostat svůj mateřský klub do extraligy.
Autor tohoto článku si dovolil udělat žebříček Jágrovy úspěšnosti v jeho dosavadních klubech, kterými ve své bohaté kariéře prošel.
1. Pittsburgh Penguins (1990–2001) – I když se Jágr nestane nikdy ikonou tohoto klubu jako třeba Mario Lemieux, přesto všichni rozumní fanoušci týmu z Pensylvánie musí uznat, že se tento český fenomén zasloužil také na úspěšné éře v první polovině devadesátých let, kdy získal klub dvakrát Stanley Cup. Když v následujících letech Jágr přijel do Pittsburghu v dresu jiného klubu, někteří fanoušci na něj bučeli, další zase pálili jeho dresy (když hrával za úhlavního soka z Philadelphie). V poslední době se ale spíše dočkával potlesku a dokonce se mluví o tom, že časem mu vyvěsí pod střechu stadionu jeho dres. I když prošel i mnoho jinými kluby, jinde je to nepravděpodobné. A bylo by škoda, aby takový hráč neměl v Americe tuto poctu.
2. New York Rangers (2004–2008) – Jágr si New York podmanil. Hned v první sezoně zaznamenal 123 bodů. A v další potvrdil svou fenomenálnost 96 kanadskými bodíky. I třetí sezona byla úspěšná. I proto možná překvapivě odešel do Ruska.
3. Avangard Omsk (2008–2011) – Když v 36 letech odcestoval do Ruska, vypadalo to, že s jeho zámořskou kariérou je konec. Nakonec se tak nestalo. V Rusku ho fanoušci milovali a to nejenom v Omsku. „Našemu Jardovi“ se povedlo svou přítomností rozjet Kontinentální hokejovou ligu, která nahradila Ruskou superligu.
4. Florida Panthers (2015–2017) – I když konec tohoto angažmá byl rozpačitý (klub mu dával lehce najevo, že kvůli věku už o něj nemá zájem), na Jágra zde určitě budou rádi vzpomínat. Vedle něj vyrostli dva mladí talentovaní hokejisté Jonathan Huberdeau a Aleksander Barkov.
5. New Jersey Devils (2013–2015) – Mnoho českých fanoušků se těšilo na souhru Jágr-Eliáš. Našemu nejlepšímu útočníkovi historie (a nikdy už jinak!) se dařilo, vždy v sezoně překonal čtyřicetibodovou hranici.
6. Washington Capitals (2001–2004) – majitel klubu z hlavního města USA věřil, že angažováním Jágra dostane svůj klub do špičky NHL. Ale nestalo se tak. Jáge neměl špatné statistiky, ale problém byl i v tom, že klub hrál spíše defenzivněji, což našeho útočníkovi příliš nesedělo. Washington dosáhl na Stanley Cup, až letos, tzn. 14 let po odchodu Jágra. A byl u toho jiný fenomenální útočník, Rus Alexandr Ovečkin.
7. Philadelphia Flyers (2011–2012) – zde načala „68“ druhou část své zámořské kariéry. Odehrál zde 73 utkání, v nichž si připsal 54 kanadských bodů.
8. Dallas Stars (2012–2013) – V tomto klubu odehrál jen 34 utkání, což ale bylo způsobeno tím, že v NHL se stávkovalo za lepší platy. Během této malé porce zápasu ale získal solidních 36 bodů.
9. Boston Bruins (2013) – toto angažmá nebylo příliš povedené. Stejně jako ve Washingtonu, preferoval tým spíše defenzivní hru. Sice se klub dostal až do finále, ale Jágr mnoho prostoru nedostával, a tak se zase po sezoně stěhoval…
10. Rytíři Kladno (od 2018) – klidně se může stát, že v dubnu příštího roku bude vnímat Jaromír Jágr toto angažmá jako jedno z nejlepších, protože se mu podaří postoupit se svým mateřským klubem do extraligy. A pak by bylo pravděpodobné, že by asi s kariérou jen tak neskončil, což je sen mnoha (rozumných) hokejových fanoušků.
11. Calgary Flames (2017–2018) – nejhorší angažmá. Kvůli zranění toho moc neodehrál a v polovině sezony se vrátil do Česka, přesněji do Kladna.