Search
Close this search box.

Japonské divadlo Takarazuka vystoupilo v Náchodě

V uplynulých dvou dnech mohli studenti a žáci náchodských středních a základních škol navštívit v kině Vesmír originální představení japonského divadla. Toto představení se uskutečnilo ve spolupráci města Náchoda a japonského velvyslanectví v Praze. Po oba dny proto zahajovali vystoupení japonských umělkyň starosta Jan Birke a rada Velvyslanectví Japonska v ČR pan Toru Furugori.

Čtvrtečního představení se zúčastnili všichni představitelé města – starosta Jan Birke, místostarostové Pavla Maršíková, Miroslav Brát a Jan Čtvrtečka a tajemnice Městského úřadu paní Hana Mílová.

„Vystoupení japonských umělkyň není vůbec náhodné. Partnerství a přátelství obou našich zemí spojuje významná osoba, rodák z Náchoda – architekt Jan Letzel, který byl autorem stavby Průmyslového paláce v Hirošimě („Atomového dómu“). Pro japonský národ se Jan Letzel stal symbolem míru a člověkem, jehož odkazu si japonský lid nesmírně váží a uctívá ho. Jsem proto hrdý, že jsem starostou města, kde se Jan Letzel narodil,“ uvedl starosta Jan Birke a dodal: „Unikátní představení japonského divadla je prohloubením spolupráce města Náchoda s Velvyslanectvím Japonska v ČR a poselstvím japonskému lidu, že i Náchod je na odkaz arch. Jana Letzela velmi pyšný.“

V pátek zástupci města slavnostně přijali pana radu Toru Furugori a zástupce divadelního souboru v obřadní síni náchodské radnice, kde jim poděkovali za mimořádné představení japonské kultury náchodským občanům.

Divadlo bylo založeno v roce 1914 v lázeňském městě Takarazuka, prefektura Hjógo jako protipól k tradičnímu japonskému divadlu kabuki, které zakladatel Takarazuky Ichizo Kobayashi považoval za nemoderní a zastaralé. Proto se Kobayashi rozhodl založit divadelní ensemble, který by měl moderní repertoár, uváděl západní hry a muzikály ve stylu Broadwaye, které do této doby byly v Japonsku nevídané.

V tradičním divadle kabuki hrají veškeré role muži. V Takarazuce oproti tomu veškeré role zastanou ženy, a proto se vybrané herečky soustředí na hraní mužských rolí (tzv. otojaku), a další herečky se soustřeďují na hraní pouze ženských rolí (tzv. musumejaku).

Stát se členkou Takarazuky je velice náročné. Tisíce mladých žen z celého Japonska se snaží každoročně složit přijímací zkoušky na Takarazuka Music School, které patří mezi zkoušky s největší konkurencí na světě a ročné je z tisíců zájemkyň přijato 40-50 studentek, které poté dva roky studují hudbu, tanec, herectví po dobu dvou let a poté mohou nastoupit do Takarazuky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient