Janek Ledecký: Svaz mojí dceři vyhrožuje. Možná bude reprezentovat jinou zemi

Až doteď stál v kauze Svaz lyžařů versus Ester Ledecká (plus její agentura Sport Invest) Janek Ledecký spíše v pozadí. Teď se ale rozhodl říci veřejně svůj názor. „Došlo na vyhrožování ze strany svazu. To je bizarní a nehorázná záležitost,“ pronesl Janek Ledecký.

Otec Ester připomíná, že on hlavně od jejích prvních sportovních krůčků financoval její kariéru. Mělo by jít o částku dvanácti milionů. „Nikdy jsem ani nebyl propojený se sférou veřejných prostředků, nedostával jsem granty, za vlastní peníze jsme si postavili divadlo,“ připomněl Ledecký.
Připomíná, že v podstatě od začátků závodění její dcery s lyžařským svazem bojuje. „Vždycky to bylo proto, že svaz podlehl pocitu, že závodníci a závody existují jen díky svazu. Ale tak to není,“ podotýká známý zpěvák a autor muzikálů.

Hodně ho naštval dopis, který přišel 23. srpna a v kterém se uvádí, že pokud Ester nepodepíše smlouvu, nebude mít statut reprezentanta ČR. V tom případě jí bude zastaveno veškeré financování ze strany Svazu lyžařů ČR a Ester nebude přihlašovaná na závody.
„Pořád mají vztyčený prst, támhle tě necháme závodit, támhle ne. Po tom úžasném úspěchu mě dostalo na kolena, že ji nepřihlásí na závody a ještě doporučí partnerům, aby s Ester přerušili smlouvu,“ rozčiloval se Ledecký nad tím, že by svaz doporučil ČOV a Dukle, aby postupovali stejně. „Považuju to bizarní a nehoráznou záležitost. Z mého pohledu je jediné řešení – svaz zprůhlední tok veřejných peněz. Jsou to veřejné prostředky a všichni si zasloužíme vědět, jak jsou rozdělované.“

Ledecký ve svém rozčilení i doporučil prezidentovi Svazu lyžařů Lukáši Sobotkovi, aby na svou funkci rezignoval. Zároveň ale moc tomu nevěří, že by tak Sobotka učinil. „Bude se držet zuby nehty, dokud to půjde, přisátý na tok státních peněz,“ nebere si otec dvojnásobné olympijské vítězky servítky.

Na konec svého prohlášení vyrazil dech slovy, že by jeho dcera mohla závodit i za jiný stát. „Otevřeně musím říct, že když to jinak nepůjde, je to samozřejmé. Jestli si někdo myslí, že toho Ester nechá, protože se to někomu nelíbí, tak ne,“ dodal Ledecký.

Tato silná slova ale hned korigovala agentura Sport Invest: „Jsme přesvědčeni, že Ester bude dále reprezentovat Českou republiku,“ řekl šéf agentury David Trávníček, který zároveň dodal, že „Svaz nás svým jednáním omezuje při jednání s partnery.“ Jde o to, že Ledečtí a agentura si chtějí sami rozhodovat o tom, s kým podepíší smlouvy. V tom je ale háček. Nejenom český svaz, ale i ostatní svazy ve světě si hlídají, aby osobní reklamní partneři nebyli v konfliktu s partnery svazu. Např. pokud má svaz za hlavního partnera Nike, nesmí mít závodník jako soukromého adidas.

„Je to o dohodě. Když partneři nejsou v konfliktu, jsou pro nás všichni přijatelní,“ říká Jakub Čeřovský, generální sekretář lyžařů.

Zároveň představitelé svazu podotýkají, že Ledecká dostala ke svým vlastním účelům k využití 300 cm2 na lyžařské výstroji a výzbroji. Zbylých 280 cm² připadá svazu. „Tak velký procentuální rozměr neměl pro sebe k dispozici žádný jiný český lyžař, včetně Neumannové či Strachové“.

Navíc Ledecké oproti loňsku navýšili částku na přípravu o 800 000 korun, takže nyní činí přes pět a půl mimionů korun.
„Tohle je maximum, co jsme schopni si dovolit. Je naším zájmem, aby závodila a bylo o ni dobře postaráno. To se snažíme plnit i v rámci podmínek, které jsou nadstandardní, nikdo takové nemá. Bohužel nejsme schopni přispět více,“ řekl generální sekretář.

Snad se tato vyhrocená situace uklidní. Přijít o takovou závodnicí, by byla pro český sport pohroma.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak