Search
Close this search box.

Janáčkovy skladby rozezněly ostravské náměstí

Devadesáté výročí úmrtí hudebního skladatele Leoše Janáčka připomenula nedělní akce, která začala v neděli 12. srpna na Hukvaldech a večer skončila v Ostravě. Z Hukvald do Ostravy vyjeli cyklisté a na pěti zastávkách zazněly Janáčkovy skladby a operní árie.

Výročí úmrtí Leoše Janáčka připadlo na neděli 12. srpna. Životní pouť geniálního hudebního skladatele se před 90 lety uzavřela v ostravském sanatoriu. Výročí připomenul program ve skladatelově rodišti na Hukvaldech a cyklojízda z Hukvald do Ostravy po trase, kterou jela sanitka s nemocným skladatelem. Účastníky jízdy na bicyklech čekalo na trase pět hudebních zastávek – koncertů.

V hukvaldské oboře byl dopoledne připraven program pro celé rodiny – prvorepublikově laděný piknik, výstava kol včetně známých vysokých a soutěže v režii Klubu českých velocipedistů Hrabová. V hukvaldském kostele se odehrál první koncert v 11 hodin, následovaly prohlídky v rodném domě skladatele a koncert v kostele v Rychalticích. Další koncerty se uskutečnily v Brušperku, Proskovicích a na Jiráskově náměstí v centru Ostravy.

Ve 13 hodin cyklisté vyrazili na společnou jízdu do Ostravy přesně po trase, kterou vezla sanitka slavného skladatele poté, co se v srpnu 1928 nachladil při svém letním pobytu a na následky zápalu plic poté v Ostravě zemřel. Akce nazvaná Životní pouť Leoše Janáčka aneb od Lišky k lišce vyvrcholila v Ostravě na Jiráskově náměstí u skladatelovy sochy. Po dojezdu cyklistů nejdříve mužský pěvecký sbor Láska opravdivá zapěl zhudebněnou báseň Petra Bezruče Maryčka Magdonova. Tomáš Jirman coby Leoš Janáček hovořil o tvorbě a operách. „Ostravské Národní divadlo moravskoslezské se letos stane teprve druhým divadlem na světě, které uvede všechny Janáčkovy opery,“ zdůraznil Tomáš Jirman. Poté náměstí rozezněly árie z Janáčkových oper Káťa Kabanová, Její pastorkyňa a Příhody lišky Bystroušky v podání sólistů Národního divadla moravskoslezského Evy Dřízgové-Jirušové, Anny Nitrové, Martina Gurbaľa a Václava Moryse za klavírního doprovodu Jana Hajkové. Ostravané tak vzdali hold geniálnímu skladateli, jehož životní pouť se uzavřela právě v Ostravě.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient