Janáčkovy skladby rozezněly ostravské náměstí

Devadesáté výročí úmrtí hudebního skladatele Leoše Janáčka připomenula nedělní akce, která začala v neděli 12. srpna na Hukvaldech a večer skončila v Ostravě. Z Hukvald do Ostravy vyjeli cyklisté a na pěti zastávkách zazněly Janáčkovy skladby a operní árie.

Výročí úmrtí Leoše Janáčka připadlo na neděli 12. srpna. Životní pouť geniálního hudebního skladatele se před 90 lety uzavřela v ostravském sanatoriu. Výročí připomenul program ve skladatelově rodišti na Hukvaldech a cyklojízda z Hukvald do Ostravy po trase, kterou jela sanitka s nemocným skladatelem. Účastníky jízdy na bicyklech čekalo na trase pět hudebních zastávek – koncertů.

V hukvaldské oboře byl dopoledne připraven program pro celé rodiny – prvorepublikově laděný piknik, výstava kol včetně známých vysokých a soutěže v režii Klubu českých velocipedistů Hrabová. V hukvaldském kostele se odehrál první koncert v 11 hodin, následovaly prohlídky v rodném domě skladatele a koncert v kostele v Rychalticích. Další koncerty se uskutečnily v Brušperku, Proskovicích a na Jiráskově náměstí v centru Ostravy.

Ve 13 hodin cyklisté vyrazili na společnou jízdu do Ostravy přesně po trase, kterou vezla sanitka slavného skladatele poté, co se v srpnu 1928 nachladil při svém letním pobytu a na následky zápalu plic poté v Ostravě zemřel. Akce nazvaná Životní pouť Leoše Janáčka aneb od Lišky k lišce vyvrcholila v Ostravě na Jiráskově náměstí u skladatelovy sochy. Po dojezdu cyklistů nejdříve mužský pěvecký sbor Láska opravdivá zapěl zhudebněnou báseň Petra Bezruče Maryčka Magdonova. Tomáš Jirman coby Leoš Janáček hovořil o tvorbě a operách. „Ostravské Národní divadlo moravskoslezské se letos stane teprve druhým divadlem na světě, které uvede všechny Janáčkovy opery,“ zdůraznil Tomáš Jirman. Poté náměstí rozezněly árie z Janáčkových oper Káťa Kabanová, Její pastorkyňa a Příhody lišky Bystroušky v podání sólistů Národního divadla moravskoslezského Evy Dřízgové-Jirušové, Anny Nitrové, Martina Gurbaľa a Václava Moryse za klavírního doprovodu Jana Hajkové. Ostravané tak vzdali hold geniálnímu skladateli, jehož životní pouť se uzavřela právě v Ostravě.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak si vyrobit piňatu a odkud se k nám zvyk rozbíjet tyto krásné ozdoby na oslavách vlastně dostal?

Piñata je tradiční předmět používaný při oslavách a slavnostech, zejména v latinskoamerické kultuře. Jedná se o nádobu ve tvaru zvířete, postavy nebo nejrůznějšího tavru, která je vyrobena z papíru nebo jiných materiálů a je naplněna sladkostmi, drobnými dárky či konfetami. Piñata je zavěšena na provazu nebo lanku a účastníci slavnosti se střídají ve snaze rozbít ji, aby se dostali k jejímu obsahu. K dostání je i v Česku ve specializovaných eshopech, kde seženete všechno možné na oslavy a party, my si ale za chvilku ukážeme, jak si s trochou šikovnosti můžete vyrobit takovou originální ozdobu sami.

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!