Jan Jakob: Červnové slovo starosty

Do školek všichni tříletí
Díky dlouhodobé snaze a koncepčnímu řízení jsme po mnoha letech konečně dosáhli stanoveného cíle. V příjímacím řízení do našich mateřských škol byly přijaty všechny děti, které budou k zahájení školního roku starší tří let. Když jsme před téměř osmi lety přebírali vedení radnice, nebylo do školek přijato výrazně více než sto dětí. Doufám, že se nám na podzim podaří otevřít ještě novou školku za úřadem. Díky tomu budeme v okolí Prahy jednou z mála výjimek, kde se do městských školek dostanou i děti mladší tří let. Všem, kteří se na tom po celou dobu spolupodíleli, moc děkuji.

Dopravní obslužnost
Jako vlastně každý rok i letos jsem zadal ROPIDu vypracovat tzv. dopravní průzkumy. Z tohoto šetření vždy vyplyne, jak je který spoj všech autobusových linek vytížený. Až na základě těchto průzkumů můžeme jednat s ROPIDem a dalšími obcemi (zejména s Prahou) o posílení konkrétních spojů. Ačkoliv z nich kupodivu nevyplynulo přetížení některých spojů (zvláště v ranní špičce jsem se tomu hodně divil), jsem rád, že rada města odsouhlasila kroky, které povedou k tomu, aby od září přibyly dva spoje v ranní špičce směrem do Prahy a další dva spoje v průběhu odpoledne směrem do Roztok. Obojí se týká linky č. 340, která zajíždí do Žalova. Nechali jsme si zpracovat i další podklady, které by mohli rozšířit počet spojů o nedělích a o svátcích. Dobrou zprávou je, že od července bude autobus linky č. 359 zastavovat u Lidlu v Horoměřicích (za to patří dík předsedovi dopravní komise Michalovi Přikrylovi).
Mám pocit, že se někteří snaží navodit pocit, že se v problematice dopravní obslužnosti doposud nic nedělo. Není tomu tak. Za posledních necelých osm let se nám podařilo dosáhnout posílení vlaků na Masarykovo nádraží o 20 spojů, do Libně o 5 spojů a autobusů o 12 spojů denně (vždy dohromady v obou směrech).

Volby se blíží
Žalovští a roztočtí občané jsou moudří. Na tomto vydání Odrazu i na těch, které do podzimních komunálních voleb ještě vyjdou, je a nepochybně bude velmi znát, že se tyto volby kvapem blíží, proto si dovolím stručnou poznámku. Kritika a konkurence je potřeba. Měla by ale být věcná a měly by se používat srozumitelné argumenty. Ne vše, co v si přečteme v Odraze a co slýcháme v ulicích takové skutečně je. Moudrý člověk rozpozná, kdo jen kritizuje a planě slibuje pár měsíců či týdnů před volbami a kdo skutečně pro naše město nebo naše spoluobčany něco konkrétního udělal. Na závěr si dovolím ocitovat profesora Piťhu: „Předvolební zápasníci ve stále volnějším stylu užívají divné podpásové údery a chvaty, házejí blátem a hnojem, že to, s prominutím, prosmrdí celé ovzduší. Měli bychom si zachovat klidný úsudek.“

S přáním klidného úsudku všem
Jan Jakob
starosta města Roztoky

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.