Search
Close this search box.

Jaká jsou úskalí stavby domu svépomocí?

Pořídit si dnes vlastní bydlení je finančně velmi nákladné, a to i v případech, kdy jste již vlastníky stavební parcely. Vždyť za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů i o více jak 60 % a vzrostla i cena za práci od řemeslníků. Pokud tak nemáte objednaný dům na klíč, můžete zastat spoustu činností svépomocí, přínáší to však řadu úskalí, kterým se věnuje článek níže.

Pořídit si dnes vlastní bydlení je finančně velmi nákladné, a to i v případech, kdy jste již vlastníky stavební parcely. Vždyť za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů i o více jak 60 % a vzrostla i cena za práci od řemeslníků. Pokud tak nemáte objednaný dům na klíč, můžete zastat spoustu činností svépomocí, přínáší to však řadu úskalí, kterým se věnuje článek níže.

Tato volba však přináší různá úskalí a rizika.

Při stavbě domu svépomoci narazí řada lidí na problémy již při rovnání terénu. Specializované firmy k tomu totiž používají specifické elektronické nářadí, které lidé zpravidla nemývají běžně doma. Roste tak nejen fyzická, ale i časová náročnost vaší stavby a tím samozřejmě narůstají další náklady.

S tím vám samozřejmě mohou pomoci kvalitní půjčovny nářadí jako je Boels, kde najdete veškeré potřebné nářadí a zařízení vhodné nejen pro stavby. Můžete si zde tak zapůjčit třeba vibrační desku nebo rypadla včetně příslušenství.

Nedodržení technologického postupu

Dalším úskalím pak může být nedodržení technologického postupu. I když si poctivě nastudujete normy a další doporučení, málo kdy poznáte, zda je vše opravdu správně, dokud nevidíte výsledek.

Typickým příkladem může být třeba realizace základové desky, kde se při zrání objeví řada prasklin. Některé prasklinky jsou jen kosmetickou vadou, jiné však mohou vyžadovat opravu, ale hlavně vyhledání příčiny jejich vzniku, mezi něž platí právě nedodržení technologického postupu. Odstranění těchto vad pak může být velmi náročné.

Nutnost stavebního dozoru

Při žádosti o stavební povolení na místním úřadě jste jistě museli předkládat projektovou dokumentaci. Ta je základem pro stavbu a pro zachování plánovaných vlastností domu včetně energetické náročnosti musí být dodržena. Vyznat se však v projektové dokumentaci je pro laika téměř nemožné.

Rozhodně se pak nevyhnete najmutí stavebního dozoru, který by za reálný stav stavby odpovídal spolu s vámi. Právě při stavbě svépomocí je přítomnost stavebního dozoru vyžadována zákonem. Stavební dozor totiž provádí kontrolu, zda je práce prováděna nejen v souladu s projektovou dokumentací, ale i dalšími zvláštními předpisy, které upravuje stavební zákon.

Problémy s uplatňováním záruk

Ať už se jedná o střešní krytiny nebo systémy pro suchou stavbu, každý výrobce poskytuje různě dlouhé záruky na technické vlastnosti produktů. Abyste však mohli tuto záruku bez problémů nárokovat je nutné, aby byla montáž odborná. Bez odborné montáže se pak často může stát, že původní slibovaná záruka 50 let na pálenou střešní krytinu vám nebude poskytnuta.

Nedostatek času

Stavba domu svépomocí je časově extrémně náročná, počítejte s tím, že na stavbě byste měli být od rozbřesku do setmění a starat se o návaznost jednotlivých prací. To, že vám přátelé přislíbili pomoc, neznamená, že počítají s tímto nasazením a mnohé činnosti prostě sami nezvládnete. Stavba pak může trvat mnoho let.

Bez profesionálů se u řady činností neobejdete

I když byste možná svépomocí zvládli řadu činností, jsou tu oblasti, kde si musíte přizvat na pomoc profesionály. Jedná se především o elektroinstalace, o topení, vodu, ale i kanalizaci a vhodnou hydroizolaci.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient