Jak si vybrat bezpečný a kvalitní respirátor?

Počty nakažených stoupají, přesto se to však nijak neprojevuje na vládních opatřeních.

Počty nakažených stoupají, přesto se to však nijak neprojevuje na vládních opatřeních. Je to jasné, volby jsou za rohem a politici si to nechtějí na poslední chvíli rozházet s unavenými voliči. I tak ale každý rozumných člověk asi chápe, že až se uzavřou volební místnosti, zábrany padnou a vláda se bude muset chtě nechtě vrátit k některým z opatření – jako je třeba pravidelnější testování či větší důraz na nošení ochrany úst a nosu, tedy alespoň na místech s větší koncentrací. I proto se společně podíváme na to, jak si vybrat tu nejvhodnější a také cenově nejvýhodnější ochranu – respirátor.

Doba, kdy se k nám do republiky dovážely jen předražené šunty z Číny je zaplaťpánbu za námi. V současné době je Česko ve výrobě respirátorů prakticky soběstačné – během minulého roku totiž vzniklo hned několik výrobců, kteří se začali na produkci kvalitních respirátorů z tuzemských materiálů a pod dohledem českých zodpovědných orgánů specializovat.

Jak před časem upozornil ve svém pořadu A Dost! známý reportér Jan Tuna, prakticky už nedává smysl nakupovat respirátory z dovozu – mezi první tři nejlepších ne dostal ani jen jeden jediný importovaný produkt. První tři místa obsadili masky výhradně tuzemské výroby. Naopak ty z Číny propadly. Naopak, jak podotýká Jakub Hrůza z výzkumu a vývoje filtrace Technické univerzity v Liberci, který respirátory podroboval tzv. parafinovému testu podle normy EN194, ve srovnávací analýze naopak do skupiny „propadlíků“ nepatřil ani jediný tuzemský respirátor.

Kvalitní respirátory určené pro tuzemský trh by měly být certifikované skutečnou autoritou, a to samozřejmě není každý hospodský, motorkář nebo řezník, který se před pár měsíci rozhodl, že se stane expertem na ochranné pracovní pomůcky, jak na to před časem upozornil server Forum24 (zde a zde). Protože respirátory jsou brány jako ochranné pracovní pomůcky a nepatří mezi zdravotnické pomůcky (těmi jsou jednorázové roušky), oprávněnou laboratoř pro zkoušky respirátorů v České republice provozuje pouze jediný subjekt – a tím je Výzkumný ústav bezpečnosti práce. Pozor tedy na falešné certifikáty a tzv. autority.

Jak poznat kvalitní respirátor, který vás ochrání

  1. Je vyroben v České republice z českých materiálů – dávejte si i pozor, zda nejde o přebalovaný výrobek nebo dovoz z asijských zemí,
  2. Jsou certifikované – a to výhradně způsobilou laboratoří, ne například nějakou samozvanou „autoritou“, kterou často pro zmatení spotřebitele provozují sami přebalovači a přeprodejci dovozových respirátorů.
  3. Neobsahují nežádoucí příměsi – například inkoust, jehož částečky bychom pak mohli vdechovat – volte proto raději ty značené tlakem, razítkem nebo laserem (plasticky), než ty potištěné.
  4. Filtrační účinnost minimálně 95 % – značená výhradně pouze jako evropská norma FFP2 (vhodné jsou i FFP3, zaručující ještě vyšší účinnost).
  5. Dobře přilne na obličej a je prodyšný pro snadné dýchání, nedráždí pokožku – použité materiály musí vydržet nošení a manipulaci po dobu, pro kterou byly filtrační polomasky navrženy, současně musí dobře přiléhat a materiál se nesmí uvolnit proudem vzduchu procházejícím filtrem, a tak ohrozit nebo obtěžovat uživatele. Současně žádná součást přístroje, která přichází do kontaktu s uživatelem, nesmí mít žádné ostré hrany nebo otřepy, kovový proužek by měl být překrytý filtračním materiálem. Stejně tak materiály, které přicházejí do styku s pokožkou uživatele, nesmí vyvolávat podráždění nebo jakékoli jiné nežádoucí zdravotní vlivy.
  6. Kvalitní balení – respirátory nabízené k prodeji musí být zabaleny tak, aby byly chráněny proti mechanickému poškození a znečištění před použitím.
  7. Není předražený – ač se říká, že nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci, pravdou je, že cena respirátoru určitě není 80 nebo třeba 777 korun, jak se to dařilo v Číně nakupovat třeba ministrovi Hamáčkovi (což zjistili inspektoři Nejvyššího kontrolního úřadu). V době, kdy se dají respirátory získat i docela zadarmo, je cena optimálně maximálně někde kolem 10 – 20 korun za kus. Dražší bývají tzv. nano repirátory, kde se sází zejména na módnost nanomateriálů, jež jsou ale pro běžné účely a nošení stále docela diskutebilní.

Video: Jak se vyrábí fejkový respirátor

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak