Search
Close this search box.

Jak pomáhají čeští miliardáři: Majitel Seznamu dal 100 milionů ze svého, Babiš financuje výrobu 200 „neprůstřelných“ vest z oceli do nárazníků

Spíše výsměch způsobilo poslední video Andreje Babiše na jeho twitterovém účtu, když se postavil do nejmenované pražské dílny v tmavých brýlích a tzv. neprůstřelné vestě a prohlásil, že zaplatí výrobu 200 kusů. Nejeden diskutující pod jeho příspěvkem vzpomněl jiného českého miliardáře, majitele Seznamu Iva Lukačoviče, který v reakci na záběry z masakru v Buči, poslal na Ukrajinu 100 milionů korun. Z příběhu s vestami se však nakonec vyklubal spíš pěkný PR průšvih a podvod, který vyšetřuje policie.

Spíše výsměch způsobilo poslední video Andreje Babiše na jeho twitterovém účtu, když se postavil do nejmenované pražské dílny v tmavých brýlích a tzv. neprůstřelné vestě a prohlásil, že zaplatí výrobu 200 kusů. Nejeden diskutující pod jeho příspěvkem vzpomněl jiného českého miliardáře, majitele Seznamu Iva Lukačoviče, který v reakci na záběry z masakru v Buči, poslal na Ukrajinu 100 milionů korun. Z příběhu s vestami se však nakonec vyklubal pěkný PR průšvih a případ, který vyšetřuje policie.

https://twitter.com/AndrejBabis/status/1511765680995147781
Babiš: Včera ve 4 ráno mi napsal známý pražský podnikatel Aaron Günsberger, zda bych nechtěl zafinancovat neprůstřelné vesty, které už 14 dní nonstop vyrábí pro civilisty na Ukrajině. Zafinancujeme jich 200 kusů

Na webu, kde podnikatel vystupující pod pseudonymem Aaron Günsberger (vlastním jménem Jan Günsberger) vesty prodává, se přitom uvádí, že dané vesty nejsou vyrobeny z bezpečností materiálu a nejedná se tedy ochranný prostředek. Upozorňuje na to, že jsou vyrobeny z materiálu, který nemá certifikaci pro použití v balistických (neprůstřelných) vestách. Zmiňuje zde sice materiál Armox, který určitou certifikaci má, nicméně v jím prodávaných vestách je ocel s pouze podobným názvem – Hardox., což je vidět i na Babišově videu. Hardox se používá například do automobilových nárazníků, pro svou otěruvzdornost je vhodný na míchačky na beton nebo lžíce pro bagry. Samotná citovaná norma (EN1522) pak neříká nic o balistických vestách, ve skutečnosti specifikuje požadavky, které musí splňovat okna, dveře, okenice a žaluzie.

Web Star of Davidson: Nejsme registrovaným prodejcem bezpečnostního materiálu využitelného k obranným a bezpečnostním účelům dle zákona č.229/2013 Sb. o nakládání s bezpečnostním materiálem. Prohlašujeme, že se nejedná o bezpečností materiál ani osobní ochranný prostředek. Tato informace nijak neovlivňuje skutečnost, že materiál Armox je balisticky certifikován přímo švédským výrobcem SSAB v souladu se švédskou legislativou, podle platných evropských standardů EN1522.materiál Hardox tuto certifikaci nemá.

Jeho podnikání nyní prověřuje policie, upozornil Blesk, který byl i u testování vest a podle něhož expert na zbraně zmiňované vesty označil pro nositele za smrtelně nebezpečné. Zmiňovaná ocel na nárazníky je sice pevná na průstřel, ale úlomky střely pak lehce skončí v krku a hlavě nositele případně na spolubojovnících okolo.

Vypadá to, že si Andrej Babiš pěkně naběhl – z deklarované poskytnuté pomoci 2,8 milionu Kč na financování 200 ks necertifikovaných vest pro Ukrajinu (cena jedné je na webu 14000 Kč), půjde do kapsy pražskému podnikavci, který proslul již během koronoavirové krize, kdy se rozhodl vyrábět a prodávat respirátory. Nejprve si nechával šít látkové, ty prodával za cenu kolem 300 korun za kus, poté, jak upozornil server Kverulant, vystavoval falešné certifikáty pro později zakázané respirátory.

Na certifikát napíšu cokoliv, mě je to jedno

Podnikatel je ale také znám veřejnosti díky svému vystavování košer certifikátů. Košer statut má pro věřící Židy velký význam, prakticky nemohou jíst jiné potraviny, než ty označené „košer razítkem“. Günsberger provozuje košer restauraci, rovnou se k tomu prohlásil na experta na tuto problematiku. Ta bohužel nemá jednotná pravidla, košer certifikátorem se tak může stát téměř kdokoli. I proto měla v minulosti pražská židovská komunita s jeho certifikovanými produkty problémy a náboženská obec je odmítala odebírat. Jednoduše jim nevěřila.

https://www.domacinoviny.cz/kvuli-babisovym-vestam-se-rozpoutala-valka-i-v-cesku/

A asi věděli proč. Jak ukazuje šokující záznam hovoru zájemce o koupi „neprůstřelných“ vest s podnikatelem, ten nebere certifikáty moc vážně: „Napíšu cokoliv, mě je to jedno. Já napíšu tátovi, ať napíše, že to je class 4, nemám s tím problém“. Nepřímo se zde přiznává i dalším přešlapům, nepovolenému prodeji vojenského materiálu a také k tomu, že si je vědom překračování zákona. Vše obhajuje potřebou „rychle pomáhat“.

Babiš byl opakovaně na svém účtu pod příspěvkem upozorňován, že si naběhl, jeho píáristé mu však tuto informaci zřejmě už nepředali. Bývalý premiér se tak stal oprávněně terčem posměchu a vtípků. Otázkou je, zda nebezpečné vesty vezmou jako vtip i podvedení ukrajinští bojovníci.

Uživatel Superkonzultant například narážel na jeho nesplněné sliby o otevření Apple obchodu v Praze.

Pavel Maron upozorňuje na fakt, že propagované vesty vůbec nejsou vhodné do válečného konfliktu a Miroslava Němcová si dělá legraci z pracovního oděvu během předvolební kampaně.
https://twitter.com/MrKandinsky/status/1511818299214123009?s=20&t=6WIoNAmJQvqn4FXWMNFrWA
Korunu tomu dal Bru(n)tální elektrikář: Nejdřív nosíš kšiltovku jak Trump. Pak chceš vypadat jako superhero Zelenskyj. A přitom jsi jen posera, který se s ochrankou zabarikádovává v cukrárně před letícím vajcem.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient