Jak na impregnaci a ošetření bot a jiného koženého vybavení?

Aby bylo outdoorové vybavení opravdu funkční, je důležité nejenom správně vybrat konkrétní materiály, ale také je následně správně ošetřit a impregnovat. Kdy a jak impregnovat boty a čím podpoříte jejich životnost? To se dozvíte v tomto článku. 

Ochrana proti nepřízni počasí

Impregnace pomáhá podpořit ochranou bariéru na botě, která brání promoknutí. Jde tak o vhodné šetření sportovní, turistické, ale i běžně nošené obuvi, protože nikdy nevíte, kdy se budete muset pohybovat v dešti. Kvalitní impregnace kůže nabídne nejenom ochranu proti vodě, ale pomáhá s prodloužením životnosti bot. V případě pečujících prostředků především o kožené boty máte na výběr ze světlých, bezbarvých či naopak do tmavých odstínů tónovaných variant. Takové ošetření tak může pomoci i s oživením zašlého vzhledu obuvi.

Jednou za čas je dobré impregnaci obnovit

A kdy se impregnace kůže provádí? Typicky ve chvíli, kdy si koupíte nové boty a chystáte se je poprvé vyzkoušet. Už tehdy je dobré nanést ochranou vrstvu impregnačního přípravku. Ochrana obuvi se však po čase při nošení a používání zmenšuje, takže je dobré aplikovat znovu vhodné ošetření. Ideální je, když si na impregnaci obuvi uděláte čas například před zahájením sezóny, když vytáhnete jarní či zimní boty z botníku po sezónní pauze. 

Péče o obuv i další kožené povrchy pomocí balzámu

Kvalitní impregnace na boty může mít podobu spreje, ale velmi dobrých výsledků dosáhnete s i použitím speciální balzámu. Velmi oblíbené jsou například balzámy Fantom, kdy máte na výběr z různých variant. Jde o prostředky určené pro ošetření kůže. Tyto přírodní balzámy zároveň můžete použít i na plastové nebo jiné umělé hladké materiály, které chcete ochránit před vnějšími vlivy a podpořit jejich životnost. Balzámy se tak hodí například i pro ošetření motorkářského oblečení.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jaká jsou úskalí stavby domu svépomocí?

Pořídit si dnes vlastní bydlení je finančně velmi nákladné, a to i v případech, kdy jste již vlastníky stavební parcely. Vždyť za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů i o více jak 60 % a vzrostla i cena za práci od řemeslníků. Pokud tak nemáte objednaný dům na klíč, můžete zastat spoustu činností svépomocí, přínáší to však řadu úskalí, kterým se věnuje článek níže.

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.