Jak na impregnaci a ošetření bot a jiného koženého vybavení?

Aby bylo outdoorové vybavení opravdu funkční, je důležité nejenom správně vybrat konkrétní materiály, ale také je následně správně ošetřit a impregnovat. Kdy a jak impregnovat boty a čím podpoříte jejich životnost? To se dozvíte v tomto článku. 

Ochrana proti nepřízni počasí

Impregnace pomáhá podpořit ochranou bariéru na botě, která brání promoknutí. Jde tak o vhodné šetření sportovní, turistické, ale i běžně nošené obuvi, protože nikdy nevíte, kdy se budete muset pohybovat v dešti. Kvalitní impregnace kůže nabídne nejenom ochranu proti vodě, ale pomáhá s prodloužením životnosti bot. V případě pečujících prostředků především o kožené boty máte na výběr ze světlých, bezbarvých či naopak do tmavých odstínů tónovaných variant. Takové ošetření tak může pomoci i s oživením zašlého vzhledu obuvi.

Jednou za čas je dobré impregnaci obnovit

A kdy se impregnace kůže provádí? Typicky ve chvíli, kdy si koupíte nové boty a chystáte se je poprvé vyzkoušet. Už tehdy je dobré nanést ochranou vrstvu impregnačního přípravku. Ochrana obuvi se však po čase při nošení a používání zmenšuje, takže je dobré aplikovat znovu vhodné ošetření. Ideální je, když si na impregnaci obuvi uděláte čas například před zahájením sezóny, když vytáhnete jarní či zimní boty z botníku po sezónní pauze. 

Péče o obuv i další kožené povrchy pomocí balzámu

Kvalitní impregnace na boty může mít podobu spreje, ale velmi dobrých výsledků dosáhnete s i použitím speciální balzámu. Velmi oblíbené jsou například balzámy Fantom, kdy máte na výběr z různých variant. Jde o prostředky určené pro ošetření kůže. Tyto přírodní balzámy zároveň můžete použít i na plastové nebo jiné umělé hladké materiály, které chcete ochránit před vnějšími vlivy a podpořit jejich životnost. Balzámy se tak hodí například i pro ošetření motorkářského oblečení.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient