Jablonecká policie doporučuje zabezpečit během zimního období rekreační chaty

Rekreační objekty lákají zloděje celoročně už jen proto, že bývají obývány pouze o víkendech. Ovšem řada takových chat je navíc obývána pouze od jara do podzimu a to proto, že jsou situovány na odlehlých místech v zimě těžko pro jejich majitele dostupných.

Toho využívají zloději k páchání trestné činnosti a svým jednáním tak majitelům objektů způsobují škody nejen na odcizených věcech, ale i na poškození zařízení.

Nejčastějšími způsoby vniknutí do objektů je například rozbití skleněné výplně okna, vypáčení okna nebo dveří či rozlomení zámku ve dveřích. Při vyšetřování této trestné činnosti také občas zjišťujeme, že sami majitelé nechávají v dostupnosti kolem chat různé druhy páčidel, nářadí a také žebříky. Z toho vyplývá jednoduché bezpečnostní opatření – nenechávat v okolí rekreačního objektu nic, co by mohlo pachateli usnadnit vloupání.

Samozřejmě, že majitelé rekreačních objektů by je měli mít především řádně zabezpečené, a to mechanicky (uzamykatelné okenice, mříže, bezpečnostní zámkový systém) a také je vhodná i elektronická ochrana, například napojení objektu na mobilní telefon.

Pokud tedy majitelé své rekreační objekty tzv. „zazimovávají“ měli by si je řádně mechanicky a bylo by dobré i elektronicky zabezpečit. Dále pak z těchto chat odvézt všechny cenné věci a další věci, které zloděje lákají, jelikož jsou následně lehce zpeněžitelné – například různé zahradní nářadí, sekačky, pily, vrtačky, starožitnosti a různé domácí spotřebiče.

Dobré je i udržovat dobré vztahy se sousedy, kteří si mohou v nepřítomnosti majitele všimnout pohybu neznámých osob a vozidel. A je dobré, když takový soused právě v dlouhém zimním období rekreační objekt v nepřítomnosti jeho majitele pravidelně kontroluje.

Pokud majitel přijede ke své rekreační chatě a pojme podezření, že mohlo dojít k vloupání, měl by případ neprodleně oznámit na policii a do objektu nestupovat už jen proto, že by pachatel mohl být uvnitř. V žádném případě by lidé neměli po zlodějích uklízet před příjezdem policistů, jelikož by tím zničili stopy, které v objektu mohl pachatel zanechat.

Všem majitelům rekreačních objektů policie opakovaně připomíná jejich důsledné zajištění, a to především v souvislosti s nadcházejícím zimním obdobím. Důraz klade na zabezpečení chat a chalup, na které během zimy jejich majitelé nejezdí.

Samozřejmě, že v následujícím zimním období budou policisté v rámci výkonu službu provádět kontroly rekreačních objektů a nejen těch, které jsou dostupné osobními motorovými vozidly, ale budou také kontrolovat chaty, jež jsou v hůře dostupném zimním terénu. To jim umožní především tzv. čtyřkolky, které mají ve službě k dispozici a jsou upravené právě pro jízdu v nedostupném terénu pro vozidla a těžko přístupném pešky.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.