Igráčci uvnitř vitríny v Muzeu Hlučínska se v noci pohybují. Zaznamenal to kamerový systém

Od chvíle, co je v Muzeu Hlučínska instalovaná výstava igráčků, se tam dějí divné věci. Svědectví o podivuhodných událostech, podává muzejní pedagog a výzkumný pracovník Jiří Neminář.

Proslýchá se, že v muzeích po ukončení otevírací doby ožívají exponáty. Zastánci této teorie tvrdí, že i předměty mají duši a v muzeu tedy žijí vlastním životem. Skeptici řadí takové zkazky naopak do říše pohádek. „Jedná se o zcela iracionální úkaz, který odporuje veškerým fyzikálním i biologickým zákonitostem,“ odmítl úvahy nad oživlými exponáty místopředseda klubu Sysifos docent Lukáš Jelínek. Je však na pováženou, že poslední takový případ byl zaznamenán v Hlučíně. „Kamerový systém v noci zachytil v expozičním sále neobvyklý pohyb. Odehrával se však pouze uvnitř vitrín, takže nedošlo ke spuštění bezpečnostního systému. Nikdo nedokázal vysvětlit, co stojí za podivnou aktivitou, a tak jsme do expozice nainstalovali kameru s nočním viděním včetně dvou diktafonů,“ prozradil ředitel muzea Metoděj Chrástecký. Ve vitrínách jsou od června umístěny figurky igráčků. Je možné, že by podezřelou aktivitu způsobovaly právě ony?

„Výstava o igráčcích koluje po republice již osmým rokem. Nikde však nebylo pozorováno, že by postavičky v průběhu noci ožívaly,“ informoval kurátor výstavy Zdeněk Rauš.
Mezitím přinesl monitoring dění ve výstavním sále šokující zjištění. Nejenže se potvrdila hypotéza o ožívajících exponátech, do konce se podařily zjistit podrobnosti o životě igráčků, jejich sociálních návycích a politickém směřování. Zaměstnanci muzea tak přes noc učinili objev, který doslova převrátil naruby dosavadní stav vědeckého poznání. Podrobnosti redakci sdělil ředitel Chrástecký: „Že igráčci po nocích ožívají, mě ani tak nepřekvapilo. Již dříve jsem měl podezření, že se v muzeu vyskytují skřítci, kteří nám občas zlomyslně schováva jí věci. Nepopsatelný šok ale přišel, když jsme podrobně analyzovali záznam. Igráčci totiž v inkriminovanou noc založili vlastní monarchii! Jak všichni víme, igráčci jsou tvorové proletářského založení vykonávající převážně dělnické profese. Jejich dobrovolný příklon k feudálnímu zřízení jsme tedy zprvu nedokázali pochopit.“

Vysvětlení se našlo až v podobě igráčka císaře Viléma, který byl vyroben speciálně pro hlučínskou výstavu. Bývalý monarcha se nejprve vyšvihl do čela odborového svazu igráčků, odkud už byl jen krůček ke zřízení specifické monarchie. „Dá se říci, že igráčci sedli německému císaři na lep. Úroveň jejich kritického myšlení asi nebude valná. Naše muzeum bude dění v komunitě postaviček nicméně nadále monitorovat,“ uzavřel Metoděj Chrástecký. Závěrem zbývá dodat, že výstava potrvá do půlky srpna a noční prohlídky se prozatím neplánují.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient