Search
Close this search box.

I v příštím roce dostanou důchodci přidáno. Jen se ještě neví o kolik

Premiér Andrej Babiš dnes oznámil, že by rád pro příští rok navýšil důchodcům znovu penzi průměrně o 900 korun. Tento krok zdůvodňuje tím, že narozdíl od platů důchody rostou pomaleji.

„Podle odhadů průměrné mzdy a spotřebitelských cen by důchody příští rok měly růst o sedm set korun, ale já budu chtít, aby to bylo devět set. Dynamika růstu mezd je podstatně větší než dynamika důchodů,“ řekl Babiš deníku E15.

Důležité slovo k tomu ale bude mít i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z koaliční ČSSD. Ta se však k tomtuto premiérovu návrhu zatím nechce vyjadřovat. Prozatím odkázala novináře na svou mluvčí. „K dosažení takového cíle by byla nutná změna zákona, popřípadě zvláštní zákon. Možnosti mapujeme. Výdaje na důchody jsou financovány ze státního rozpočtu, takže zdrojem k financování by byl státní rozpočet roku 2020,“ sdělila mluvčí ministerstva práce Barbara Hanousek Eckhardová.

Pokud by premiérův záměr vyšel, znamenalo by to navýšit rozpočet o dalších sedm miliard korun. Opozice se proto k tomuto kroku staví spíše zdrženlivě.

Po letošním navýšení penze o průměrných 900 Kč vzrostl důchod zhruba na 13 300 korun. Seniorům nad 85 let navíc nová vláda přidala ještě tisícovku. Z letošního rozpočtu půjde na důchody 461,3 miliardy korun, což je o více než třicet miliard více než vloni.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient