I v příštím roce dostanou důchodci přidáno. Jen se ještě neví o kolik

Premiér Andrej Babiš dnes oznámil, že by rád pro příští rok navýšil důchodcům znovu penzi průměrně o 900 korun. Tento krok zdůvodňuje tím, že narozdíl od platů důchody rostou pomaleji.

„Podle odhadů průměrné mzdy a spotřebitelských cen by důchody příští rok měly růst o sedm set korun, ale já budu chtít, aby to bylo devět set. Dynamika růstu mezd je podstatně větší než dynamika důchodů,“ řekl Babiš deníku E15.

Důležité slovo k tomu ale bude mít i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z koaliční ČSSD. Ta se však k tomtuto premiérovu návrhu zatím nechce vyjadřovat. Prozatím odkázala novináře na svou mluvčí. „K dosažení takového cíle by byla nutná změna zákona, popřípadě zvláštní zákon. Možnosti mapujeme. Výdaje na důchody jsou financovány ze státního rozpočtu, takže zdrojem k financování by byl státní rozpočet roku 2020,“ sdělila mluvčí ministerstva práce Barbara Hanousek Eckhardová.

Pokud by premiérův záměr vyšel, znamenalo by to navýšit rozpočet o dalších sedm miliard korun. Opozice se proto k tomuto kroku staví spíše zdrženlivě.

Po letošním navýšení penze o průměrných 900 Kč vzrostl důchod zhruba na 13 300 korun. Seniorům nad 85 let navíc nová vláda přidala ještě tisícovku. Z letošního rozpočtu půjde na důchody 461,3 miliardy korun, což je o více než třicet miliard více než vloni.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.