Search
Close this search box.

I v příštím roce dostanou důchodci přidáno. Jen se ještě neví o kolik

Premiér Andrej Babiš dnes oznámil, že by rád pro příští rok navýšil důchodcům znovu penzi průměrně o 900 korun. Tento krok zdůvodňuje tím, že narozdíl od platů důchody rostou pomaleji.

„Podle odhadů průměrné mzdy a spotřebitelských cen by důchody příští rok měly růst o sedm set korun, ale já budu chtít, aby to bylo devět set. Dynamika růstu mezd je podstatně větší než dynamika důchodů,“ řekl Babiš deníku E15.

Důležité slovo k tomu ale bude mít i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z koaliční ČSSD. Ta se však k tomtuto premiérovu návrhu zatím nechce vyjadřovat. Prozatím odkázala novináře na svou mluvčí. „K dosažení takového cíle by byla nutná změna zákona, popřípadě zvláštní zákon. Možnosti mapujeme. Výdaje na důchody jsou financovány ze státního rozpočtu, takže zdrojem k financování by byl státní rozpočet roku 2020,“ sdělila mluvčí ministerstva práce Barbara Hanousek Eckhardová.

Pokud by premiérův záměr vyšel, znamenalo by to navýšit rozpočet o dalších sedm miliard korun. Opozice se proto k tomuto kroku staví spíše zdrženlivě.

Po letošním navýšení penze o průměrných 900 Kč vzrostl důchod zhruba na 13 300 korun. Seniorům nad 85 let navíc nová vláda přidala ještě tisícovku. Z letošního rozpočtu půjde na důchody 461,3 miliardy korun, což je o více než třicet miliard více než vloni.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient