I v České Lípě se konaly propršené oslavy stoleté republiky

Odhalením nového památníku a zasazením lípy v Sokolské ulici začaly v neděli 28. října oslavy stoletého výročí Dne vzniku samostatného československého státu, které pořádalo město Česká Lípa. Celodenní program provázel vytrvalý déšť, a proto si velký obdiv zaslouží všichni, kteří si navzdory nepřízni počasí přišli události roku 1918 připomenout.

„V České Lípě jsme vytvořili nové poutní místo, kterým vzdáváme hold zakladatelům státu a dalším, kteří se zasloužili o to, že naše svébytnost nebyla zadupána do země a diktátorské režimy, které v této zemi udusily její nově zrozenou demokracii, se musely odporoučet,“ uvedla u nového památku starostka Romana Žatecká a poděkovala Zdeňku Pokornému, který inicioval myšlenku vybudovat v nově upraveném prostoru Sokolské ulice u příležitosti stoletého výročí naší republiky kamenný obelisk s letopočtem 1918-2018 a nápisem: „Poděkování a úctu všem, kdo bojovali a bránili náš stát, svobodu a demokracii.“ Letošní výročí tu bude Českolipanům připomínat také „Lípa republiky“, jejíž výsadby se spolu se starostkou ujal místostarosta Juraj Raninec.

Dalším místem, kde v neděli v podání učitelů českolipské základní umělecké školy znovu zazněla státní hymna, bylo u Lípy svobody na Slovance, na tradičním veřejném setkání. Čestné stráže u tohoto památného stromu se ujali skauti, kteří o lípu pečují, a zástupci klubu vojenské historie v dobových uniformách.

Potom se oslavy přesunuly do Havlíčkovy ulice k bývalé sokolovně, dnes tělocvičně Základní školy Pátova. Právě na této budově byla nejprve odhalena pamětní deska, připomínající významnou roli, jakou sokolovna sehrála před sto lety, když tu vojáci 18. pěšího pluku, kterým sloužila jako jídelna, složili přísahu věrnosti nastupujícímu státu. Na severu Čech to bylo jediné místo, kde byl československý stát výslovně proklamován a to v historickém okamžiku jeho vzniku.

Tyto události tady návštěvníkům připomínaly nejenom dobové uniformy členů českolipského klubu vojenské historie ale také celý dobově naladěný program ve dvoře bývalé hasičské zbrojnice, který následoval a vyvrcholil podvečerním příjezdem prezidenta T. G. Masaryka, v jehož podání zazněl také výňatek z prohlášení nezávislosti československého státu. Bohužel i tuto návštěvu bičoval vytrvalý déšť, který nepřestal ani o hodinu později, když se odtud vydal lampionový průvod. V čele s bubeníky z Hluché party prošel centrem města na vodní hrad Lipý, kde se konalo každoroční opékání vuřtů. Na těch si pochutnalo jen pár desítek účastníků a to díky rodičům, kteří tuhle říjnovou atrakci nechtěli svým dětem zkazit.

Jediné místo, kde špatné počasí nemělo žádný vliv, byl večerní koncert v bazilice Všech svatých. Smetanova Má vlast v podání olomoucké filharmonie pod taktovkou Štěpána Policera tak udělala tu nejkrásnější hudební tečku za českolipskými oslavami stoletého výročí, na kterých se spolu s radnicí podílela řada dalších organizací a spolků, za což jim město děkuje. Děkuje také všem účinkujícím a návštěvníkům, kteří se stavili, třeba na chvíli.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.