Hydrometeorologové varují před vydatnými srážkami na Šumpersku a Jesenicku

Český hydrometeorologický ústav vydal pro oblast Šumperska a Jesenicka výstrahu na jev velmi vydatný déšť (vysoký stupeň nebezpečí). Vzhledem k předpokládaným vydatným srážkám kolem 40 mm je možné, že od včerejšího rána 18. 07. pravděpodobně do pátku 20. 07., dojde k dosažení nebo překročení 1.stupně povodňové aktivity.

Počasí v Čechách ovlivňuje rozsáhlá tlaková níže se středem nad východní Evropou.
Od včerejšího dne do pátku 20.7. jsou očekávány na návětří hor na severu a severovýchodě trvalejší a vydatnější srážky. Nejvyšší srážkové úhrny v období od včerejška do pátečního rána jsou předpokládány na severozápadním návětří Jeseníků a Beskyd. V těchto oblastech hydrometeorologové očekávají srážkové úhrny kolem 80 mm za 48 hodin, na hřebenech Beskyd kolem 120 mm/48hod. V předhůří a blízkém okolí hor, se srážkové úhrny za 48 hodin budou pohybovat kolem 40 mm. Srážky budou v Jeseníkách slábnout a ustávat v noci na pátek, v Beskydech se očekává ustávání srážek v pátek dopoledne.

Doporučení ke zmírnění následků jevů při vydatném dešti:
Při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem, nebezpečí aquaplaningu.
Při průtoku vody přes komunikace či jejich zatopení nevjíždět do vody, pozor na podemletí krajnic a mostů.

Doporučení ke zmírnění následků jevů při předpokladu povodňové pohotovosti:
Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ).
Nutno vyvarovat se veškerých aktivit v korytě toku a v bezprostředním okolí jako je koupání, jízda lodí, apod.
Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru ČR.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.