Search
Close this search box.

Hustopečské technické služby se připravují na zimu

Městské služby Hustopeče mají v současnosti 16 zaměstnanců a jejich práce jde vidět po celém městě. Kromě pravidelných, celoročních aktivit, se nyní věnují typicky podzimním činnostem, jako je například uklízení opadaného listí.

Pracovní ruch jistě zaznamenali i návštěvníci dětských hřišť. Zaměstnanci městských služeb ve spolupráci s externí firmou nyní provádějí opravu herních prvků téměř na všech hřištích ve městě. „Spousta těch prvků už byla degradovaná houbovitými chorobami, proto je nyní obnovujeme. Opravy nás vyjdou na částku přes 115 tisíc korun,“ uvedl vedoucí městských služeb Ivan Chrastina. Oprava vzešla z rozsáhlé revize, ale přínosné jsou i podněty přicházející od maminek. „Snažíme se vždy okamžitě provést nápravu. Nyní jsme dostali například prosbu o dětskou houpačku pro nejmenší děti a budeme ji instalovat na jaře,“ dodal. Na dvou hřištích se také změní dopadové plochy. Drobné kamínky nahradí pryžová dlažba. „Provádíme nyní výběr dodavatele. Na jaře je budeme pokládat na hřištích Lipová a U Větrolamu,“ popsal situaci Chrastina.

Během doby vegetačního klidu je velká péče věnovaná prořezávání zeleně. Podzimní povinností je také výsadba nových stromů a keřů, které se nyní sadí nejen v ulicích města. „Osadili jsme i biokoridor ve směru na Popice. Chceme vytvořit odpočinkovou zónu pro zvířata. Navíc děláme náhradní výsadbu, kdy za pokácené stromy vysazujeme nové. To se děje průběžně celý rok,“ upřesnil Chrastina.

Zaměstnanci městských služeb mají také zásluhu na tom, že připomínky lidové zbožnosti na katastru Hustopečí získávají novou tvář. Boží muka v lokalitě Nové sady mají nyní opravenou střechu, aby do nich nezatékalo a nedocházelo k větší degradaci. Křížek na špičce opravil kovář František Pechor. Na jaře je v plánu nová fasáda. „Opravili jsme i značně zdevastovanou kapličku v lokalitě Kraví vrch a každoročně budeme ji i její okolí udržovat, aby to bylo důstojné místo,“ doplnil Chrastina.

Samostatnou kapitolou je údržba mandloňového sadu. Mezi starými i mladými stromy se provedlo provzdušnění půdy prodiskováním. O mandloně se stará externí pracovník Stanislav Farón, který má zásluhu na úspěšné revitalizaci sadu: „Teď se věnuji očistě od náletových dřevin. Starší stromy vyžadují hodně péče, protože byly 25 let zanedbávané a byly ve špatném stavu.“ Každého návštěvníka sadu určitě potěší, že nově vysázeným stromkům se velmi daří. „Poloha na kopci jim vyhovuje. Ani mrazy jim neškodí. Pan Poslušný říkal, že za čtyřicet roků, které strávil u mandloní, zmrzl plůdek jenom dvakrát,“ pokračoval Farón.

Výčet podzimních činností městských služeb zde nekončí. Například se na ně mohou obracet i obyvatelé Hustopečí, kteří potřebují pomoc s vlastní zelení nebo půdou. „Pomáháme jim s orbou, diskováním a kácením nebo prořezy stromů,“ uvedl seznam nejběžnějších prací Chrastina.

Zima oficiálně začíná za měsíc, proto se nyní také připravují stroje na zimní údržbu. „Počasí na to zatím nevypadá, ale musíme být připraveni,“ uzavřel Chrastina.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient