Search
Close this search box.

Huňáč z Beskyd se probudil ze zimního spánku. Už zabil tři jeleny

Loňské září a říjen zaměstnával ochranáře, ale i novináře pohyb medvěda na Vsetínsku. Poté se po něm slehla zem. Buď odešel na Slovensko či zůstal na Valašsku, ale pochrupkává zimním spánkem. Avšak ne všichni medvědi dělají to samé. Nyní během zimy zahlédlo několik turistů asi tříletého huňáče kolem Ostravice a Starých Hamrů v Beskydech.

Podle ochranářů přebývá medvěd v oboře Jatný, odkud schází do údolí. Lesníci už našli po huňáčově řádění tři mrtvé jeleny. Aby se tato divoká šelma nedostale blíže k lidem, snažili se ochranáři vypudit jí hlukem, což se jim zpočátku podařilo. Jenže po 14 dnech se medvěd znovu ukázal v údolí.

I když podle ochranářů by medvěd neměl být pro lidi nebezpečný, bylo by podle nich vhodné se pokusit o jeho přestěhování. V blízkosti medvědova pochodování je hlavní běžkařská a turistická magistrála na Lysou horu. „Proto jsme upozornili obce Staré Hamry a Ostravici i horskou službu. Správu Chráněné krajinné oblasti Beskydy žádáme kvůli bezpečnosti o přemístění medvěda do jiné lokality,“ uvedl Tomáš Peka, lesní správce z Frýdku-Místku z podniku Lesy ČR.

To však zatím není možné, protože Chráněná krajiná oblast Beskydy nemá oprávnění k odchytu medvěda. Výjimku by tato organizace dostala jedině v případě, kdyby se medvěd více přibližoval k lidským obydlím.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient