Search
Close this search box.

Hřbitov ve Lhotě prošel rekonstrukcí téměř za tři miliony korun

Hřbitovní zeď a hlavně budova márnice na hřbitově ve Lhotě u Trutnova prošla kompletní rekonstrukcí. Práce začaly v říjnu loňského roku a skončily letos v červenci. Opravy vyšly na 2,7 milionu korun.

Budova márnice ve Lhotě pocházející z počátku 20. století byla v havarijním stavu, a tak se město rozhodlo pro její kompletní rekonstrukci. Oprava začala v říjnu 2017 a skončila letos v červenci. „Nejprve jsme museli staticky zajistit budovu poškozovanou tlakem zeminy ze zvodnělého svahu,“ vysvětluje Jaroslav Semerák, jednatel společnosti Lesy a parky Trutnov, s. r. o., a dodává, že „havarijní stav zde byl již delší dobu, ale v důsledku výstavby parovodu v 80. letech 20. století byl zcela znemožněn přístup ke hřbitovu pro veškerou stavební techniku. Teprve po vybudování nové přístupové cesty v letech 2010-2011 byla otevřena možnost uvažovat o celkové rekonstrukci márnice.“

Sesedající svah byl odkopán, základy zpevněny, režné cihlové zdivo přespárováno a kompletně byly obnoveny vnitřní omítky a podlahy. Prostý beton v márnici a bytě hrobníka nahradila vkusná keramická dlažba. „Samozřejmě jsme při celkové rekonstrukci vyměnili starou eternitovou krytinu za skládanou plechovou, opravili krovy, dožilá okna nahradili replikami, vyměnili bednění a zrepasovali vchodové dveře,“ doplňuje Ivan Adamec, starosta města Trutnova. Dále byly doplněny chybějící ozdobné prvky, a to křížky na obou věžičkách.

Kromě márnice se opravy dočkal také hřbitov. Rozpadlé betonové schody byly nahrazeny kamennými, schodiště bylo obnoveno i před vstupní bránou, kde vzalo za své při výstavbě parovodu. Čelní hřbitovní zeď byla včetně kamenné podezdívky kompletně přezděna na nový základ ze železobetonu. „Kromě těchto stavebních prací dostal objekt drenážní odvodňovací systém a voda z okapů je zachytávána do velkoobjemové nádrže pro účely zalévání květin na hrobech“, dodává Jaroslav Semerák. Práce vyšly na 2,7 milionu korun.

Do budoucna se plánuje celková oprava oplocení hřbitova na zbývajících třech stranách a zavedení elektropřípojky do márnice. Ta nyní může opět sloužit potřebám správy hřbitova a jako hřbitovní kaple. „Uvažujeme také o zavěšení zvonu do věžičky, kde po původním zůstala dodnes závěsná konstrukce,“ uzavírá Ivan Adamec.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient