Hradečtí lesníci dají na trh až 3000 stromků, ceny vzrostou

Lesníci z Městských lesů Hradec Králové dodají na letošní předvánoční trh až 3000 vánočních stromků. Většinu budou tvořit borovice lesní z prořezávek mladých porostů. Letošní velké sucho kvalitu vánočních stromků nijak neovlivnilo. Ceny stromků budou proti loňskému roku vyšší o 20 až 50 korun za kus. Stromky začnou Městské lesy prodávat 1. prosince. ČTK to dnes řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán. Správa Krkonošského národního parku opět chystá prodej smrčků z Krkonoš.

Největší zájem kupujících je o borovici lesní, kterých by letos hradecké lesy měly vydat kolem 1800 kusů. Borovice pocházejí především z nově zalesněných ploch po vichřici, která lesy u Hradce Králové zasáhla před šesti lety. „Kvalita stromků je letos nadprůměrná. Na pasekách zachytily vodu a sucho se jich nijak nedotklo. Velmi kvalitní jsou i jedle, které při rašení nepostihly mrazy,“ řekl Zerzán.

Přibližně čtyři pětiny stromků Městské lesy prodají ve vlastní režii na tradičních místech. U hájovny Marokánka prodej začne 1. prosince, u hájovny U Zeleného sloupku na Novém Hradci se bude prodávat od 5. prosince.

Borovice lesní bude za 250 korun po loňských 230 korunách. Smrk, kterých bude 200 až 300 kusů, bude za 200 korun, loni byl za 170 korun. Borovice černá a smrk pichlavý budou za 400 korun po loňských 350 korunách, jedle zdraží o 30 korun na 480 korun. Cena bude jednotná za stromek bez rozdílu výšky včetně zabalení. Ke zvýšení cen Městské lesy přistoupily po několika letech, kdy ceny neměnily.

„Vyřezávat začneme na konci listopadu a pak průběžně podle prodeje. Stromky k prodeji tak budou stále čerstvé,“ řekl Zerzán. Přibližně třetinu stromků, především půjde o smrk pichlavý, hradečtí lesníci vyřežou z plantáží založených zhruba před deseti lety. Na plantážích mají Městské lesy i jedle a borovice černé. Menší část stromků Městské lesy letos prodají i jiným obchodníkům, půjde o několik stovek smrků pichlavých.

Kdo bude mít zájem o smrček z Krkonoš, bude se muset vypravit 19. prosince do Vrchlabí. Správa Krkonošského národního parku tam bude, podobně jako v minulých letech, prodávat 150 smrčků pocházejících z výchovných zásahů. „Stromky budou z lesů obhospodařovaných podle standardů FSC, to znamená ekologicky šetrným způsobem,“ uvedl mluvčí KRNAP Radek Drahný. Prodej bude u sídla KRNAP v Dobrovského ulici, tradičně o tyto stromky bývá velký zájem.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.