Hradecká katedrála se dočká rekonstrukce nejdříve za rok

Královéhradecké biskupství připravuje rekonstrukci gotické katedrály Svatého Ducha v historickém centru Hradce Králové. Rekonstrukce má být rozdělena do tří etap a mohla by začít příští rok na podzim. ČTK to řekl děkan hradecké farnosti a kanovník kurát katedrální kapituly František Hladký. Projekt je ve fázi příprav, náklady na celkovou rekonstrukci jsou odhadovány na 100 milionů korun.

V první etapě by mělo dojít na celkovou opravu dvou věží katedrály, včetně pískovcové novogotické balustrády, střešní krytiny a dalších prvků.

„Mělo by jít o generální opravu vnějšku věží. Oprava těchto částí katedrály je urgentní. Oprava věží by měla stát asi 50 milionů korun,“ řekl ČTK Hladký.

Podle něj už práce na projektu začaly. „Pokud by šlo vše hladce, tak na podzim příštího roku by se s opravou mohlo začít. Bude ale záležet, jestli se podaří na rekonstrukci sehnat finanční prostředky,“ řekl Hladký.

Většinu rekonstrukce by měla pokrýt dotace. Podle tiskového mluvčího biskupství Pavla Sršně bude o dotaci žádat Děkanství u Svatého Ducha jako správce katedrály. Jednou ze zvažovaných dotačních možností je podle něj grant z takzvaných norských fondů. „Biskupství, jelikož jde o katedrálu, má pochopitelně na opravě velký zájem a zajímá se o to. Norské fondy jsou jednou z těch vážnějších možností,“ řekl ČTK Sršeň.

Ve druhé etapě by mělo dojít na rekonstrukci pláště cihlové stavby a třetí etapa by měla řešit především odvlhčení katedrály. „Pokud seženeme peníze, tak celková oprava by měla trvat dva roky. Když napíšete, že odhad na celkovou rekonstrukci je 100 milionů korun, nic se nestane. Je to ale skutečně jen velmi hrubý odhad,“ řekl ČTK Hladký. Současný stav katedrály není podle něj ideální, připomněl, jak loni v říjnu vichřice poškodila část výzdoby. „Jedna z pískovcových fiál v průčelí spadla. Zbylé jsme nechali rozebrat,“ řekl Hladký.

Katedrála Svatého Ducha je gotická cihlová stavba, konstruktivní a dekorativní části jsou z pískovce. Skládá se ze tří lodí. Katedrála je 56 metrů dlouhá, 25 metrů široká a 33 metrů vysoká. Věže mají po hlavní římsu výšku 39,5 metru. Patří mezi nejvýznamnější památky v Hradci Králové. Počátek stavby obestírá tajemství, zakládací listina se nedochovala. Podle tradice ji dala roku 1307 postavit česká královna Eliška Rejčka, jež ve městě pobývala v letech 1308 až 1318. Stavba byla ale dokončena později.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient