Hradec Králové tradičně ozdobí tři vánoční stromy, rozsvítí se o první adventní neděli

Dvě jedle a jeden smrk, které městu nabídli soukromí dárci, se koncem listopadu vydají na cestu a s příchodem adventu ozdobí krajské město. V ulicích Hradce se již vánoční motivy a dekorace postupně objevují a rozzáří se o první adventní neděli 2. prosince. Primátor města zároveň slavnostně rozsvítí vánoční strom na Masarykově náměstí. Vánoční výzdoba bude město zdobit až do Tří králů, tedy do 6.ledna.

Technické služby začaly s přípravou slavnostní vánoční výzdoby v Hradci Králové už v říjnu, stejně jako v předchozích letech. Světelné dekorace procházejí kontrolou, údržbou a drobnými opravami a postupně se instalují na celém území města. „Vánoční výzdoba se oproti předchozím letům nijak zásadně nezmění. Kompletně se musí nazdobit 44 vzrostlých stromů, kde bude zavěšeno téměř 5,5 tisíce žárovek. Na sloupy veřejného osvětlení se umístí 142 dekoračních motivů v podobě sněhových vloček, svící, oblouků s vločkami a podobně,“ popisuje Šárka Kubcová z hradeckých technických služeb. Celkové náklady na instalaci, drobné doplnění či opravy vánoční výzdoby v Hradci Králové včetně spotřeby elektrické energie jsou zhruba 400 tisíc korun ročně.

Součástí vánoční výzdoby jsou také vzrostlé řezané stromy na třech hradeckých náměstích – Velkém, Masarykově a 28. října. ,,Nestačí jen, aby stromy vyhovovaly po stránce velikostní a estetické, musí být hlavně naprosto zdravé a pro usazení do plochy náměstí bezpečné,“ řekl náměstek ředitele technických služeb Daniel Jeřábek. Tyto vzrostlé stromy na hradeckých náměstích budou zdobeny LED technologií se 17 tisíci diodami včetně vánočních hvězd na špici stromu a jako denní výzdoba pak budou stromy dekorovat barevné koule.

Na každoroční výzvu k darování vzrostlých vánočních stromů dostávají technické služby desítky nabídek. Vybrat z nich ale není jednoduché. „Letos jsme získali dvě jedle ojíněné z Hradce Králové, které ozdobí Velké náměstí a Masarykovo náměstí a jeden smrk ztepilý z nedalekého Štěnkova, který bude umístěn na náměstí 28. října,“ doplňuje Daniel Jeřábek.

Na Velké a Masarykovo náměstí se bude strom převážet a instalovat v úterý 27. listopadu, na náměstí 28. října ve středu 28. listopadu v ranních hodinách.

Nejsložitěji se hledá strom pro Masarykovo náměstí, kde je instalován největší kotevní systém. Po nutném odvětvení a zapuštění části kmene do země přijde téměř o čtyři metry své výšky. Strom pro toto prostranství proto musí měřit minimálně 18 metrů. Nejvyšší vánoční strom pro Hradec letos bude od soukromého majitele z Malšovic. Na cestu se vánoční smrk vydá v úterý 27. listopadu ráno jako nadměrný náklad, může tedy způsobovat krátkodobé omezení v dopravě. V tento den bude kvůli bezpečnému průjezdu platit také zákaz zastavení v Havlíčkově ulici. Nadměrný náklad by mohl zaparkovaná auta poškodit. Pokud zde nějaké vozidlo stát zůstane, bude nutné ho odtáhnout. Na Masarykově náměstí letos vánoční strom slavnostně rozsvítí primátor města, doprovodný program začíná v 16 hodin, strom se rozsvítí v 16.30.

„Odezvy na naši každoroční vánoční výzvu a všech nabídek si velmi vážíme. Zajistit pro město rok co rok tři vzrostlé, zdravé a krásné stromy je čím dál těžší. Na kvalitě i estetické hodnotě zeleně se totiž v posledních letech neblaze podepisují velká sucha a přemnožení kůrovce,“ dodává Daniel Jeřábek.

Program na Masarykově náměstí:

16.00 – 16.30 Koncert dívčího pěveckého sboru Mirtilli – řídí Tomáš Borůvka

16.30 Rozsvícení stromu

16.35 – 16.45 Závěrečná část koncertu sboru

17.15 hodin Od vánočního stromu na Bílou věž

Po slavnostním rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí mohou zájemci vyrazit s průvodcem na komentovanou procházku večerním Hradcem, zakončenou výstupem na Bílou věž. Sraz účastníků je na Masarykově náměstí. Vstupenky nutno zakoupit předem v síti HKPoint nebo v hradeckých infocentrech. Počet účastníků je omezen na 30 osob.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient