Search
Close this search box.

Hradec Králové je městem přátelským seniorům

Nejvyšší ocenění v rámci letošního ročníku soutěže Obec přátelská rodině a seniorům získalo město Hradec Králové. Koncepci podpory seniorů a další související aktivity, které město realizovalo v posledních letech a připravuje do budoucna, vyhodnotilo Ministerstvo práce a sociálních věcí jako nejlepší v kategorii velkých měst nad padesát tisíc obyvatel. Za toto ocenění Hradec Králové získal odměnu ve výši dvou milionů korun na další projekty určené seniorům.

„Lidé práci radnice často hodnotí podle toho, co se postavilo nebo opravilo. Oblast sociálních věcí ale zahrnuje celou řadu aktivit, které nejsou na první pohled tolik vidět a často je člověk ani neregistruje, pokud fungují tak, jak mají. Zajímat se začne, až když sám nebo někdo z jeho blízkých se dostane do životní situace, kterou neumí řešit. Ocenění navíc potvrzuje, že se tu dělá celá řada věcí navíc, a to i pro naše nejstarší spoluobčany,“ říká Anna Maclová, náměstkyně primátora odpovědná za oblast sociálních věcí.

V soutěži ministerstvo ocenilo především dlouhodobou práci města směrem k seniorům. „Hradec Králové má schválenou koncepci aktivního, pozitivního a zdravého stárnutí, kterou úspěšně naplňujeme,“ dodává Maclová. Součástí hodnocených aktivit v rámci proseniorské politiky byly i konkrétní plány pro nejbližší roky. „Dá se říci, že jsme soutěžili právě s těmito projekty, které máme připravené a chceme je uvést v život. Budeme je moci realizovat právě z dotace, kterou město získalo díky tomuto ocenění. Jde například o další mapování bariér u zastávek MHD, mezigenerační projekt výuky angličtiny po vzoru kurzů Internet pro seniory, kdy lektory budou opět žáci základních škol,“ přibližuje Maclová nejbližší záměry města určené seniorům. Další oblastí je bezpečí seniorů, kdy město ve spolupráci s městskou policií bude vzdělávat seniory v rámci Akademie seniorů a její absolventi budou mít možnost dovybavit své byty jednoduchými doplňky, jako jsou kukátka nebo řetízky proti vniknutí. Ve vybraných bytech zvláštního určení přibydou kouřové hlásiče. Obnovy a rozšíření o další cvičební prvky se dočkají veřejně přístupné fitparky u domů s byty určenými seniorům a zdravotně postiženým.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient