Search
Close this search box.

„Hráče zařazujeme do kategorií podle výkonnosti, ne věku,“ říká šéftrenér jihlavských fotbalistů

Na klubovém webu byly v uplynulých dnech prezentovány rozhovory s trenéry dorosteneckých i žákovských týmů FC Vysočina. Jak však skončenou podzimní sezónu hodnotí šéftrenér mládežnické akademie FKM Vysočina Jihlava Roman Kučera?

Klubová akademie má za sebou první půlrok fungování. Jak toto období hodnotíte? Jaké poznatky Vám to přineslo?
Fungování naší akademie předurčuje nastavená koncepce. Ta detailně řeší nastavení personálního obsazení, komunikaci a spolupráci mezi jednotlivými úseky mládeže. Důležité jsou obecné postupy výchovy hráčů, tvorba hráčských kádrů, administrativní povinnosti trenéra, fyzioterapeutické a zdravotní zabezpečení, kondiční příprava, práce s videem a též psychologická příprava. Nedílnou součástí koncepce jsou také herní principy. Tedy jakým způsobem by mužstva měla hrát a trénovat. Po půlročním působení KA si troufáme tvrdit, že převážná většina věcí jde správným směrem. Nezastíráme však, že se s některými záležitostmi potýkáme. Jejich zvládnutí a dotažení je teprve před námi. Máme na mysli zejména individualizaci přípravy jednotlivých hráčů. Máme zpracované databáze informací, statistik a poznámek o všech fotbalistech v žákovských a dorosteneckých kategoriích. Každý půlrok je aktualizujeme a vyhodnocujeme. Podle těchto detailních výstupů následně chceme rozvíjet individuální herní potenciál. Zde vidíme obrovský prostor k cílenému zlepšování a posunu výkonnosti kluků. To obnáší obrovské penzum práce všech trenérů. Samotným tématem je sportovní spolupráce mládežnického a dospělého fotbalu. Tady máme také nemalé rezervy.

Daří se vám propojovat klubovou akademii, která je primárně zaměřená na dorostenecké kategorie, Regionální fotbalovou akademie, která zahrnuje pouze dva ročníky starších žáků, a žákovské týmy U13 a U12?
Jsme o tom přesvědčeni, že i toto úzké propojení popisuje a řeší vypracovaná sportovní koncepce. Máme stanoveny základní principy, podle kterých bychom výchovu talentovaných hráčů chtěli zajišťovat.

Nakolik se v kategorii starších žáků projevuje fungování Regionální fotbalové akademie?

Spolupráce mezi klubem a RFA je nepřehlédnutelná a nadstandardní. Pravidelně se scházíme, společně diskutujeme a systematicky pracujeme na propojení. Je to cesta, jak se Vysočina ve výchově mládeže může dostat mezi nejlepší české kluby a může vychovávat nejlepší hráče. V kategorii starších žáků vidíme řadu zajímavých fotbalistů, z nichž mnohé v zimě čeká posun o kategorii výše. Konkrétně z U15 se do přípravy U16 zapojí Petr Janota, Dominik Farka, Daniel Raus, Tadeáš Smejkal a Lukáš Fila.

Chtěl byste něco sdělit k týmům mladších žáků, tedy U13 a U12?
Tyto ročníky jsou zásadní z hlediska scoutingu. Navštěvujeme regionální kluby. Komunikujeme s nimi a vytipováváme talentované fotbalisty, kteří by mohli mít potenciál k přijetí do Regionální fotbalové akademie. Aktuálně v kategorii U13 sledujeme 60 hráčů, kteří jsou v hledáčku RFA. Výběr do ní trvá rok a každých čtrnácti dní v Jihlavě probíhá trénink. Samozřejmě, že se neobejdeme bez úzké součinnosti s rodiči. Navíc vybraným hráčům z celého kraje dáváme možnost, aby si v našem klubu FKM vyzkoušeli běžné tréninky a osahali si vyšší úroveň přípravy. Poznáváme se sportovně a lidsky, což nám pomáhá při doporučení daného fotbalisty do akademie.

Starší dorost se po roce vrátil do nejvyšší soutěže. Jak jste spokojen s účinkováním týmu mezi českou elitou?
Naše mužstvo v lize prokázalo kvalitu. Zároveň však víme, že má i své nedostatky a rezervy. Prostor ke zlepšení je značný. Uvědomujeme si, že mužstvo musíme během zimního období doplnit a posílit. Rádi bychom přivedli 2-3 hráče, kteří by zvýšili konkurenci v týmu. Cíl je jasný – udržet příslušnost v dorostenecké lize.

Mimochodem, kteří hráči z kádru staršího dorostu se v zimě posunou do přípravy „áčka“?
Stoper Pavel Mikuška a ofenzivní fotbalista Radek Křivánek mají výkonnost na to, aby se prosadili v dospělém profesionálním fotbale. V zimě se zapojí do přípravy A týmu a uvidíme, jak se jim bude dařit. Hráčů, kteří mají předpoklady hrát v následujících letech profesionální fotbal, je v Krajské akademii více. Kromě jiného bude záležet na propojení sportovní koncepce akademie a sportovního vedení prvního týmu.

„Béčko“ staršího dorostu útočí na postup do Moravskoslezské ligy…
Na jaře jednoznačně chceme jít za postupem. Jsme přesvědčeni, že tento cíl je reálný. Nejvážnějším konkurentem bude Znojmo.

Jak si z vašeho pohledu ve svých soutěžích vedly mladší dorosty?

Rozdílně. U16 je na předních příčkách tabulky divize. Tým U17, který nastupuje v I. lize, na tom není bodově ani výsledkově dobře. Netvrdím, že jsme spokojení s výsledky v ligové soutěži, ale přiznáváme, že pro nás nejsou až tak zásadní. Rozhodující je výchova hráče. Také musíme objektivně říci, že čtveřice mladíků, kteří do této kategorie spadají a pro tým by nepochybně byli posilou, nastupuje za starší dorost U19. Je to Adam Ritter, Fares Shudeiwa, David Trinh a Martin Fila. I díky tomu má náš starší dorost nejnižší věkový průměr v lize. Od převážné většiny českých klubů se odlišujeme právě tím, že nectíme kategorie. Pokud hráč výkonnostně má na vyšší soutěž mezi staršími hráči, tak v 16 letech může hrát za U19 nebo dokonce dospělý fotbal. V minulosti jsme takto posouvali do vyšších kategorii hráče Vydru, Tecla, Rabušice, Masopusta… Taková konfrontace je výzvou a nutí kluky k maximálnímu úsilí na každém tréninku a v každém utkání. Chceme, aby to talentovaní hráči měli náročné. Nepotřebujeme, aby sportovně ustrnuli a uspokojili se mezi svými vrstevníky.

Jste spokojen s personálním obsazením realizačních týmů mládeže?
V mládežnických týmech disponujeme osmnácti profesionálními pracovníky. V žákovské kategorii disponujeme zkušenými trenéry, kteří odvádějí dobrou práci. Do dorosteneckých kategorií v létě přišla řada nových trenérů i dalších pracovníků, jako je fyzioterapeut, kondiční trenér, trenér brankářů. Všichni trenéři si zvykají na nastavený systém práce a komunikaci. Věříme, že se budeme jen zlepšovat.

Závěrem je určitě na místě poděkování…
Předně velice děkujeme za podporu a přízeň Statutárnímu městu Jihlava, Kraji Vysočina a FAČR. Dále si nesmírně vážíme spolupráce s kluby v Kraji Vysočina. Máme s nimi nadstandardní vztahy. Ocenění rozhodně náleží všem lidem, kteří v klubu pracují.

Přeji všem krásné Vánoce a mnoho úspěchů, štěstí a především zdraví do nadcházejícího roku 2019!

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient