Search
Close this search box.

Hořovická nemocnice otevřela nové oddělení dlouhodobé intenzivní a ošetřovatelské péče pro děti

V pondělí 3. 12. 2018 proběhlo slavnostní představení nového Oddělení dlouhodobé intenzivní a ošetřovatelské péče (DIOP) pro děti v Nemocnici Hořovice.

V rámci programu vystoupila primářka dětského oddělení MUDr. Mahulena Mojžíšová. „ Oddělení je určeno pro děti od narození do 19 let se závažným onemocněním, které limituje délku jejich života. V nemocnici bylo otevřeno v září letošního roku a má kapacitu 6 plně vybavených lůžek na 6 samostatných pokojích, což umožňuje i pobyt pečující osoby,“ popisuje primářka oddělení. „Oddělení je součástí komplexní paliativní péče, kterou takto nemocným dětem a jejich rodinám v nemocnici poskytujeme. Stále existují onemocnění, která nemůžeme vyléčit, ale můžeme mírnit jejich příznaky. Nemůžeme průběh nemoci zastavit, ale v každém okamžiku máme co nabídnout. Můžeme pomoci výrazně zlepšit kvalitu života a umožnit důstojné umírání v kruhu rodiny. Můžeme všem pečujícím pomoci lépe se vyrovnat s tak obrovskou ztrátou, kterou odchod blízkého ze života bezesporu je. A je jedno, jedná-li se o dospělého či dětského pacienta,“ upozornila Mojžíšová.

O dětské pacienty se v rámci oddělení stará celý tým, jehož součástí je nejen lékař, zdravotní sestra a sanitářka, ale i fyzioterapeut, psycholožka, sociální pracovnice a ergoterapeut. Nechybí ani duchovní podpora kaplana. Služeb oddělení může využít i rodina dlouhodobě pečující doma o dítě se závažným onemocněním, jehož stav se dočasně zhorší. „Mohou se na nás kdykoliv obrátit. Během takové hospitalizace pak řešíme aktuální zdravotní problémy a po stabilizaci stavu si rodina své dítě může převzít zase zpět do domácí péče,“ řekla Mojžíšová.

Po představení oddělení v Nemocnici Hořovice následoval odborný program, v kterém MUDr. Lucie Hrdličková z Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol představila práci zatím jediného podpůrného a paliativního týmu pro dětské pacienty v republice ve FN Motol. Následovala prezentace prim. MUDr. Mahuleny Mojžíšové, která je současně předsedkyní Sekce dětské paliativní péče ČSPM ČLS JEP. Tato prezentace upozornila na nutnost komplexity a dobré koordinace péče o dítě s nepříznivou diagnózou na všech úrovních zdravotní i sociální péče. V rámci posledního bloku hovořil Pavel Klimeš, vedoucí sestra mobilního hospice Cesta domů. Zaměřil se zejména na problematiku domácí paliativní péče u takto nemocných dětí a jejich rodin.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient