Search
Close this search box.

Hořovická nemocnice otevřela nové oddělení dlouhodobé intenzivní a ošetřovatelské péče pro děti

V pondělí 3. 12. 2018 proběhlo slavnostní představení nového Oddělení dlouhodobé intenzivní a ošetřovatelské péče (DIOP) pro děti v Nemocnici Hořovice.

V rámci programu vystoupila primářka dětského oddělení MUDr. Mahulena Mojžíšová. „ Oddělení je určeno pro děti od narození do 19 let se závažným onemocněním, které limituje délku jejich života. V nemocnici bylo otevřeno v září letošního roku a má kapacitu 6 plně vybavených lůžek na 6 samostatných pokojích, což umožňuje i pobyt pečující osoby,“ popisuje primářka oddělení. „Oddělení je součástí komplexní paliativní péče, kterou takto nemocným dětem a jejich rodinám v nemocnici poskytujeme. Stále existují onemocnění, která nemůžeme vyléčit, ale můžeme mírnit jejich příznaky. Nemůžeme průběh nemoci zastavit, ale v každém okamžiku máme co nabídnout. Můžeme pomoci výrazně zlepšit kvalitu života a umožnit důstojné umírání v kruhu rodiny. Můžeme všem pečujícím pomoci lépe se vyrovnat s tak obrovskou ztrátou, kterou odchod blízkého ze života bezesporu je. A je jedno, jedná-li se o dospělého či dětského pacienta,“ upozornila Mojžíšová.

O dětské pacienty se v rámci oddělení stará celý tým, jehož součástí je nejen lékař, zdravotní sestra a sanitářka, ale i fyzioterapeut, psycholožka, sociální pracovnice a ergoterapeut. Nechybí ani duchovní podpora kaplana. Služeb oddělení může využít i rodina dlouhodobě pečující doma o dítě se závažným onemocněním, jehož stav se dočasně zhorší. „Mohou se na nás kdykoliv obrátit. Během takové hospitalizace pak řešíme aktuální zdravotní problémy a po stabilizaci stavu si rodina své dítě může převzít zase zpět do domácí péče,“ řekla Mojžíšová.

Po představení oddělení v Nemocnici Hořovice následoval odborný program, v kterém MUDr. Lucie Hrdličková z Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol představila práci zatím jediného podpůrného a paliativního týmu pro dětské pacienty v republice ve FN Motol. Následovala prezentace prim. MUDr. Mahuleny Mojžíšové, která je současně předsedkyní Sekce dětské paliativní péče ČSPM ČLS JEP. Tato prezentace upozornila na nutnost komplexity a dobré koordinace péče o dítě s nepříznivou diagnózou na všech úrovních zdravotní i sociální péče. V rámci posledního bloku hovořil Pavel Klimeš, vedoucí sestra mobilního hospice Cesta domů. Zaměřil se zejména na problematiku domácí paliativní péče u takto nemocných dětí a jejich rodin.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient