Hořičtí rodáci v Praze uspořádali večer ke stému výročí republiky

(Aktualizováno před )

Spolek rodáků a přátel města Hořic v Podkrkonoší v Praze oslavil říjnové výročí 100 let republiky spolkovým večerem. Symbolicky se tak připojil k oslavám a vzpomínkám na „osmičková“ výročí důležitých mezníků v dějinách našeho státu.

Ve vinohradské restauraci U Vodárny, kde nám připravili výbornou svíčkovou s houskovým knedlíkem, jsme sdíleli své vzpomínky na události uplynulého století. Sešli jsme se jako obvykle v úterý 2. října 2018 od 17 h v obvyklém počtu 14 hořických rodáků, potomků hořických rodáků a přátel Hořic. Tentokrát jsme neorganizovali žádnou besedu s hostem ani přednášku či promítání, ale sešli jsme se nad dobrou večeří, tradiční českou klasikou, abychom si popovídali o životě a mohli se vzájemné podělit o osobní příběhy.

Nejprve jsme se v myšlenkách vrátili 100 let zpátky, abychom symbolicky vzpomněli naše legionáře, mezi něž patřil i dlouholetý první předseda našeho spolku Josef Sahánek (1889–1959). Jeho bratr František byl ruský legionář a bratr Jaroslav Sahánek (1883–1918) padl před 100 lety zasažen šrapnelem na italské frontě na Monte Lemerle u Assiaga kousek nad Vicenzou, kde je pohřben mezi dalšími oběťmi 1. světové války. Všichni jmenovaní i další bratři Karel a Bohumil Sahánkové byli hořickými rodáky. Uvedené informace nám poskytl vnuk Jaroslava Sahánka prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta, DrSc., jemuž touto cestou děkujeme za péči o odkaz svých předků.

Události před 100 lety nikdo z nás nepamatuje, ale ti starší z nás se podělili o zajímavé vzpomínky, jak prožívali klíčové události minulého století, počínaje 2. světovou válkou, přes osvobození, komunistický převrat, těžká 50. léta či rok 1968. Každý osobní příběh byl zajímavý a každý je důležitým střípkem do mozaiky dějin našeho města i země. Rozcházeli jsme se kolem 19 h obohaceni o sdílené prosté lidské příběhy.

Příští setkání spolku bude v úterý 6. listopadu 2018 od 17 h, kdy už tradičním tématem „Obrázky z Hořic 3“ volně navážeme na loňské promítání starých pohlednic a uplynulé století v Hořicích si připomeneme krátkými filmovými dokumenty. Sejdeme se opět v restauraci U Vodárny (Korunní 972/75). Všichni jsou srdečně zváni.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz