Hořičtí rodáci v Praze uspořádali večer ke stému výročí republiky

Spolek rodáků a přátel města Hořic v Podkrkonoší v Praze oslavil říjnové výročí 100 let republiky spolkovým večerem. Symbolicky se tak připojil k oslavám a vzpomínkám na „osmičková“ výročí důležitých mezníků v dějinách našeho státu.

Ve vinohradské restauraci U Vodárny, kde nám připravili výbornou svíčkovou s houskovým knedlíkem, jsme sdíleli své vzpomínky na události uplynulého století. Sešli jsme se jako obvykle v úterý 2. října 2018 od 17 h v obvyklém počtu 14 hořických rodáků, potomků hořických rodáků a přátel Hořic. Tentokrát jsme neorganizovali žádnou besedu s hostem ani přednášku či promítání, ale sešli jsme se nad dobrou večeří, tradiční českou klasikou, abychom si popovídali o životě a mohli se vzájemné podělit o osobní příběhy.

Nejprve jsme se v myšlenkách vrátili 100 let zpátky, abychom symbolicky vzpomněli naše legionáře, mezi něž patřil i dlouholetý první předseda našeho spolku Josef Sahánek (1889–1959). Jeho bratr František byl ruský legionář a bratr Jaroslav Sahánek (1883–1918) padl před 100 lety zasažen šrapnelem na italské frontě na Monte Lemerle u Assiaga kousek nad Vicenzou, kde je pohřben mezi dalšími oběťmi 1. světové války. Všichni jmenovaní i další bratři Karel a Bohumil Sahánkové byli hořickými rodáky. Uvedené informace nám poskytl vnuk Jaroslava Sahánka prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta, DrSc., jemuž touto cestou děkujeme za péči o odkaz svých předků.

Události před 100 lety nikdo z nás nepamatuje, ale ti starší z nás se podělili o zajímavé vzpomínky, jak prožívali klíčové události minulého století, počínaje 2. světovou válkou, přes osvobození, komunistický převrat, těžká 50. léta či rok 1968. Každý osobní příběh byl zajímavý a každý je důležitým střípkem do mozaiky dějin našeho města i země. Rozcházeli jsme se kolem 19 h obohaceni o sdílené prosté lidské příběhy.

Příští setkání spolku bude v úterý 6. listopadu 2018 od 17 h, kdy už tradičním tématem „Obrázky z Hořic 3“ volně navážeme na loňské promítání starých pohlednic a uplynulé století v Hořicích si připomeneme krátkými filmovými dokumenty. Sejdeme se opět v restauraci U Vodárny (Korunní 972/75). Všichni jsou srdečně zváni.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.