Hořická vytrvalkyně si střihla půlmaraton a splnila vysněný čas

Hradec Králové v minulých dnech hostil již tradiční běžecký půlmaraton. Závodníky zde čekala rovinatá asfaltová trať, která mnoha běžcům umožnila pokořit vlastní rekordy. Na trati tradiční říjnové akce nechyběla hořická vytrvalkyně Olga Košťálová, která zaběhla výborný čas a ve své kategorii obsadila deváté místo. „Na půlmaraton jsem se těšila už od své červencové registrace,“ usmívá se zkušená závodnice.

PRŮBĚH ZÁVODU

Prvních a posledních 5,5 km se běží ulicemi Malšovic, prostředních deset kilometrů je vedeno po bruslařských trasách v lese na Hradečnici. Po startovním výstřelu se na trasu vydalo přes 1000 natěšených běžců. „Předpověď sice původně slibovala ideální běžecké počasí mezi deseti a patnácti stupni, ale nakonec, i díky startu třicet minut po poledni, bylo až příliš horko. Napětí těsně před startem perfektně stupňovalo vystoupení bubeníků z TAM-TAM BATACUDA. Ti se pak přesunuli na zhruba 19-20. kilometr, kde doslova vlévali již unaveným běžcům energii do těla pro doběh do cíle,“ začala vyprávět své postřehy ze závodu Olga Košťálová, která byla se svým výkonem spokojená. „Vysnila jsem si čas 1:45 a snažila se tedy držet vodiče běžícího tímto tempem. První asi tři kilometry byly z mé strany záměrně pomalejší, abych neodpadla a netrápila se pak po celý zbytek závodu. Od občerstvovací stanice na pátém kilometru jsem trošku zrychlila a snažila se udržet tempo přesně těch 5 minut/km. To se mi i přes přílišné teplo a chvílemi nepříjemný protivítr dařilo,“ pokračovala Košťálová, na kterou dolehla menší krize na sedmnáctém kilometru. „Ano, bylo to v tu chvíli těžké, ale to už se mi honilo hlavou, že těch posledních pár kiláčků přece vydržím, že je to už „jen“ dvacet minut běhu,“ řekla s humorem. „Asi kilometr před cílem, pár desítek vteřin přede mnou, zkolaboval jeden z běžců, což bohužel na závodech není nijak ojedinělé, ale psychickou „pohodu“ to dost nabourá. Pět set metrů před cílem už byla hlava v jakési euforii a souvislý dav fandících, včetně rodiny a známých mi pomohl zdolat cíl za vysněných 105 minut,“ popisovala přesně konec závodu. „Velkou podporou nejen pro mě, ale i pro všechny ostatní, byly desítky fanoušků kolem celé trasy, kteří běžce neuvěřitelně ženou. Jim patří velký dík,“ dodala milovnice dlouhých běhů.

Olga Košťálová navíc nebyla jedinou závodnicí z Hořic a okolí. Na trať se postavily také ženy Petra Černá, Veronika Bolechová a na maratonské trati pak například zářil Petr Brádle z Dobré Vody. Mezi fanoušky nechyběli fandící běžečtí mistři Bořek Jančík a Milan Janata.

HVĚZDA PŮLMARATONU

Hlavní tahákem hradeckého půlmaratonu byl start olympijského vítěze v desetiboji Romana Šebrleho, který nakonec doběhl šest minut za Košťálovou. „Dokončit závod před takovou sportovní osobností mě samozřejmě potěšilo,“ komentovala tuto skutečnost hořická vytrvalkyně.

VÝSLEDEK OLGY KOŠŤÁLOVÉ NA HRADECKÉM PŮLMARATONU: 9. místo ze 110 ve své kategorii, 36. místo z 323 žen, 382. z celkových 1111 běžců.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.