Hořická škola mění název, nabízí nový obor a modernizuje

Rada Královéhradeckého kraje doporučila zastupitelstvu schválit dodatek zřizovací listiny příspěvkové organizace Zemědělská akademie Hořice – střední škola a vyšší odborná škola, který od 1. ledna 2019 mění název školy na Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice – střední škola a vyšší odborná škola.

„Nabídka gymnaziálního vzdělání je jedním z pilířů školy a změna názvu reaguje na žádost školy a rodičů. Toto vzdělávání vede žáky k všeobecnému přehledu a připravuje je na vysokoškolské studium,“ říká náměstkyně Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.

Hořická škola nabízí žákům nižších ročníků základních škol studium na osmiletém gymnáziu. Další maturitní obor sociální činnost se propojuje s tříletým oborem ošetřovatel. Zaměření hořické školy na zemědělství zastupuje maturitní obor agropodnikání, který doplňuje nově nabízený tříletý obor zemědělec – farmář.

„Otevřením nového oboru zemědělec – farmář přispějeme k řešení problému s nedostatkem kvalifikovaných a prakticky orientovaných odborníků v oblasti zemědělské výroby. Tento krok podporuje celkovou koncepci nově vzniklé organizace jakožto centra zemědělského vzdělávání v našem kraji. Chceme zajistit kvalitní zázemí pro výuku zemědělských oborů,“ doplňuje náměstkyně.

Na podporu rozvoje zemědělských oborů se zaměřuje projekt „Modernizace cvičné stáje pro skot GYM, SOŠ, SOU a VOŠ Hořice“ za více než 95 milionů korun, podpořený z Integrovaného regionálního operačního programu. Zahrnuje stavební úpravy, pořízení nového vybavení, úpravy areálu cvičných stájí a vybudování nové odborné učebny, dále zajištění propojení školního hospodářství a terénních úprav. Projekt by měl být dokončen v prosinci tohoto roku.

„Modernizované školní hospodářství včetně nové učebny vytváří co nejlepší podmínky pro praktickou část výuky. Budou ho primárně využívat žáci zemědělských oborů. Získají tak odborné zkušenosti a dovednosti z provozu současného zemědělského podniku. Chceme, aby absolventi školy byli co nejlépe připraveni pro vstup na trh práce,“ vysvětluje Berdychová.

Nabídku školy dále doplňují obory opravář zemědělských strojů a obráběč kovů. Výuka tříletých oborů je soustředěna do Lázní Bělohrad.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.