Od lékaře by se čekala možná jiná slova než to, že lidé s jinou sexuální orientací jsou postižení. Jenže Milan Brázdil, lékař a poslanec za hnutí ANO, takováto slova použil. Hned to vyvolalo, především, negativní odezvu a to především mezi jeho spolustraníky.
Nejostřeji se vyjádřila bývalá ministryně obrany a členka stejného uskupení Karla Šlechtová: „Nevycházím z údivu, opravdu poslanec za ANO řekl, že“postižení lidé nemůžou být manželé a mít děti”.??? “Postižení” míněno homosexuálové. Doufám, že měl horečku a že jako poslanec volený voliči do Sněmovny se omluví celé gay komunitě,“ uvedla na svém twitteru.
Ozval se i místopředseda ANO Richard Brabec, který Brázdilova slova vnímá za zpátečnická hodící se ke slovníku někdy před desítkami let. Zároveň si myslí, že to jeho kolega tak doslova nemyslel, protože ho zná už spoustu let.
Ale i další členové hnutí ANO vyzvali Brázdila k určité sebereflexi, co se týká jeho vyřčených slov.
„Můžeme se vidět, ale nemusíme. Já nejsem takový hňup, za koho mne máte. Mimoni jsou mimo a já jsem a zůstávám a zůstanu nohama na zemi. Postižení lidé nemůžou být manželé a mít děti.“ Právě tato slova způsobila poprask. Milan Brázdil je napsal lékařce a aktivistce LGBT (zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby) hnutí Vendule Svobodové, která je lesbicky založená.
Brázdil toto napsal Svobodové jako reakci za její aktivitu, když se obrátila na signatáře, kteří žádají ústavní ochranu manželství jakožto exkluzivního svazku muže a ženy.„Nyní nás právní řad staví na druhou kolej, neumožňuje nám stejné věci jako Vám. Nedegradujte mne ani ji, prosím. Neupírejte mi právo na život stejně kvalitní a stejně důstojný, jako je ten Váš,“ uvedla.
Přes čáru bylo i Brázdilovo oslovení Svobodové: „Slečno či paní, či…jinochu či pane.“