Search
Close this search box.

Holešovský lakrosový tým doma vybojoval zlato

Na domácí půdě před hojným domácím publikem se holešovským lakrosistům podařilo vybojovat titul mistrů České republiky. Na stadionu na Střelnici se v sobotu a v neděli představily nejlepší týmy českého lakrosu v mužské i ženské kategorii. Do Holešova se kvalifikovalo z České i Pražské ligy celkem sedm mužských týmů a 4 týmy ženské. Republikové finále zahájil pár slovy starosta města Rudolf Seifert.

Holešov hostil republikové finále podruhé v historii, před šesti lety skončil tým Iktočante pátý, což bylo velké zklamání. Letos byl ale největším favoritem. V Moravské lize vyhrál Holešov všech 22 zápasů s impozantním brankovým rozdílem plus 200. Ambice byly medailové od samého počátku, ale nervozita byla malinko znát. Tým Iktočante se ale nenechal vyvést z míry a zvítězil ve všech zápasech, v jednom případě dokonce vysoko 21:1. Hráči domácího týmu Iktočante Holešov pak svedli finálový souboj s Fabiány Strašice, se kterými sehráli také úvodní zápas celého mistrovství. Fabiány holešovští Iktočante porazili 12:8. Nejvýkonnějším hráčem se stal domácí Pavel Paseka, v těsném závěsu Moravec Peter z Lanžhota a na třetí příčce se umístil taktéž domácí hráč – Matěj Melichar.

Co je vlastně lakros?

Lakros je kolektivní hra, která pochází od severoamerických indiánů. Hraje se s lakrosovu holí a míčkem na dvě brány. Cílem hry je vsítit míček do soupeřovy brány. Lakros byl darován severoamerickým indiánům přímo od Stvořitele. Původní obyvatelé Ameriky si proto lakrosu také náležitě cenili. Lakros byl pro ně nejen sportem, kterým si udržovali svou kondičku, ale i nástrojem k řešení sporů jak uvnitř kmenu, tak i mezi kmeny navzájem. Když nechtěli válčit, zahráli si lakros. Až s příchodem francouzských misionářů se lakros začal šířit po světě. Misionářům připomínala lakroska biskupskou hůl a právě odtud slovo „La crosse“.

Lakros má mnoho druhů. Nejznámější formy lakrosu jsou fieldlakros a boxlakros, které jsou celosvětově rozšířenými sporty. Halovou formou lakrosu je interkros. Interkros je na rozdíl od fieldlakrosu, boxlakrosu a českého lakrosu zcela bezkontaktní. Český lakros je specialita pouze pro Českou republiku.

Mnohé také zajímá původ názvu holešovského týmu. Při hledání názvu se v klubu inspirovali u severoamerických indiánů, kteří tento kolektivní sport vymysleli. „Jméno Iktočante se nám líbilo, v jazyce kmene Lakotů znamená pavoučí srdce,“ vysvětlil Němčík, proč má klub v logu pavouka.

Diváci mohli při napínavém Mistrovství vidět spoustu dravých soubojů, spoustu gólů, nějaké to zklamání, ale hlavně obrovskou radost ze hry a v neposlední řadě také jeden velký splněný sen – vyhrát doma!

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient