Hokejovou mládež čekají změny. Povinné prodloužení nebo méně přerušení

Za poslední roky se toho letos v mládeži mění zdaleka nejvíce. Tou nejvýraznější novinkou je zúžení počtu kategorií, na což navazuje i změna systému juniorské extraligy. Zároveň se výrazně změní i způsob bodování jednotlivých utkání. V každém zápasu se totiž budou rozdělovat až čtyři body, v některých případech ovšem zůstanou nadále jen tři. Lehce se upravily i pravidla, a to v tom případě, kdy puk po teči bránících hráčů skončí v ochranné síti.

Celý mládežnický hokej v Česku se připravuje na novou sezonu, která se v mnohém té poslední nebude ani podobat. Už jen změnou nejstarších kategorií. Místo juniorky, staršího a mladšího dorostu budou hráči rozděleni už jen do juniorky nebo dorostu. V jednotlivých třídách ve starších a mladších žácích se nic nemění.

Zatímco dorostenecká extraliga bude do detailu kopírovat loňský mladší dorost, nejvyšší soutěž juniorů se bude hrát zcela novým systémem. Čtyřiadvacet celků je rozděleno do čtyř skupin po šesti. V rámci každé skupiny se odehraje základní část, kdy se utká každý s každým čtyřikrát. Následně se všechny skupiny v polovině tabulky rozdělí a ve druhé části soutěže se vytvoří skupiny dvě.

Třetí fázi budou tvořit zase čtyři skupiny, které se dají dohromady podle předem daného klíče z šestnácti nejlepších týmů. To znamená, že k dvanácti celkům z lepší skupiny se přidají ještě čtyři z té horší.

Ze čtyřčlenných skupin třetí části pak jen první dva z každé skupiny postoupí do play-off. Mezi jednotlivými fázemi soutěže se navíc body nepřenášejí, takže až téměř do poslední chvíli nemá nikdo téměř nic jisté.

Všichni byli až doposud zvyklí, že jeden hokejový zápas měl šedesát minut a případě nerozhodného výsledku i prodloužení a následně i nájezdy. Nově už bude pět minut navíc standardní součástí utkání. Dohromady tak půjdou získat až čtyři body (tři body za výhru v základní hrací době a bod za výhru v prodloužení). Při remízovém stavu po třetí třetině bude následovat prodloužení tak, jak bylo obvyklé (v tomto případě se ale bude hrát jen o body tři).

Původně mělo toto pravidlo platit jen v nejstarší mládežnické kategorii, o čemž jsme už před časem informovali, nakonec se podle něj budou řídit i dorostenci. Ti se budou muset připravit ještě na jednu výraznou novinku. Při zásahu kotouče do ochranné sítě se totiž nebude pokaždé přerušovat.

Ve snaze zrychlit dorostenecký hokej a dát zápasům větší plynulost bude platit nařízení, podle kterého budou rozhodčí rozhodovat, když puk vletí do ochranné sítě. Nově se nebude přerušovat v momentě, kdy puk zamíří nad plexisklo po zásahu bránícího hráče, brankáře nebo konstrukce branky.

Stejně jako loni budou mít sešívaní dva dorostenecké týmy. Ten hlavní se zařadí do extraligy, takzvané béčko bude hrát v regionální lize. Tam bude mít hlavně pražské a středočeské soupeře.

Ne všichni hráči se v dorosteneckém věku vyvíjí stejně, a tak někteří potřebují trochu více času. Právě proto funguje druhým rokem projekt dvou dorosteneckých týmů. Loni se objevilo hned několik hokejistů, kteří začali v béčku a nakonec se stali pevnou součástí extraligového celku.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak