Search
Close this search box.

Hokejoví fanoušci se dočkali. Dnes startuje extraliga

Zatímco fotbaloví fanoušci už dva měsíce mohou prožívat zápasy naší nejvyšší soutěže, ti hokejoví se dočkali až teď. Dnes se rozjíždí další ročník extraligy. Pojďme se podívat na jednotlivé kluby a jejich ambice.

Kometa Brno – obhájce titulu nemá jiný cíl než zase vystoupat nejvýše. Bude však záležet na tom, jak se vypořádá s absencí dvou důležitých útočníků. Největší talent posledních let Martin Nečas věří, že tentokrát už se prosadí do NHL (Carolína) a nevrátí se během podzimu do Evropy. A kapitán Martin Erat si dal od finálových bojů delší pauzu. A není jisté, kdy a zda se vůbec vrátí na led. Brno však nezahálelo a přivedlo bývalého mistra světa Lukáše Kašpara (Slovan Bratislava). Zajímavými posilami, kteří by se mohly stát tahouny jsou i Bedřich Köhler (Hradec Králové) a Juraj Mikuš (Sparta Praha).

HC Oceláři Třinec – Tým z Moravskoslezska by měl Brnu nejvíce šlapat na paty. I Třinci se nevyhnuly změny v kádru. Ze špičkových hráčů odešli útočník Jakub Petružálek (Litvínov) a Tomáš Linhart (Mountfield HK). Jinak je však kádr delší dobu pohromadě, navíc byl doplněn střelcem Robertsem Bukartsem (Zlín), od kterého se očekává velký příděl gólů.

HC Vítkovice – Na předsezonní tiskové konferenci oznámil trenér Jakub Petr, že by rád šel s týmem zase o kousek výše. Z čehož vyplývá, že po loňském čtvrtfinále by se vůbec Vítkovice nebránily bojovat o medaile. Stejně jako u Třince by u nich mohla být výhoda, že kádr zůstal víceméně pohromadě. Především jsou rádi, že v Ostravě udrželi brankáře Patrika Bartošáka, který se díky loňským skvělým výkonům vyšvihl až do reprezentace.

Sparta Praha – tento pražský tým v posledních letech vypadl z prognóz, které by ho řadily na medailové pozice. Letos by ale možná mohl být tím pověstným černým koněm, který zamíchá pořadím na předních příčkách tabulky. Holešovický klub dostal impuls v podobě příchodu bývalého skvělého německého útočníka Uwe Kruppa, který se jako trenér bude snažit dostat Spartu zase výše. Přesto těžko říci, co s ním udělá jiné prostředí a také, jak se mu podařilo sehrát nový tým. Sparta tentokrát lovila v cizině, a pro většinu fanoušků tak mohou být jména Matěj Machovský (brankář – Grand Rapids Griffins – AHL), Jeremie Blain (obránce – Innsbruck), Steven Delisle (obránce – Bánská Bystrica), Jan Košťálek (obránce – Manitoba Moose – AHL), Daniel Přibyl (útočník – Stockton Heat – AHL) a Zach Sill (útočník – Hershey Bears – AHL) velkou neznámou.

Bílí tygři Liberec – Po zisku titulu a následné finálové účasti se v loňské sezoně tým zpod Ještědu lehce propadl. Nyní by se rád zase dostal na výsluní. Záleží však na tom, jak se povede týmu vypořádat s odchody slovenských útočníků Martina Bakoše a Milana Bartoviče. Ztrátou je i odchod obránce Jana Pyrochty do NHL, který se v minulém ročníku extraligy výkonnostně hodně posunul nahoru. Trenér Filip Pešán však věří, že posily (Hudáček, Lenc či Valský) budou schopny je nahradit.

Mounfield Hradec Králové – V tomto klubu nezůstal doslova na kameni kámen. 13 hráčů odešlo, stejný počet přišel. Východočeši se v poseldních letech usadili v popředí, ale kdo ví, jak to nyní po změnách bude. Prý ale slibují jednu proměnu, z defenzivního týmu chtějí udělat ofenzivní mančaft. Jestli se transformace povedla, zjistíme za pár měsíců.

HC Škoda Plzeň – Západočeský klub byl vloni příjemným překvapením ligy, pořád se pohyboval na čele tabulky a nakonec skončil v semifinále. I letos má jasný cíl – přímý postup do play-off, tzn. skončit po základní části do šestého místa. Velkou ztrátou je ale odchod dvou elitních obránců Michala Moravčíka a Davida Skleničky, které si vybral slavný Montreal Canadiens. V mužstvu už není ani loňský lídr kanadského bodování Tomáš Mertl, který odešel do ruské KHL (Kunlun).

Dynamo Pardubice – Hráči z města perníku se budou dále spoléhat na matadory Tomáše Rolínka, Petra Sýkoru či Petra Čáslavu. Avšak klub se snažil oživit tým i mladšími ročníky. Ze zámoří přišel Vojtěch Budík a i další mladí odchovanci by se podle sportovního manažera Pavla Marka měli postupně prosadit a hrát důležitou roli v mančaftu. Cílem je play-off.

Mladá Boleslav – Napravit loňskou sezonu se budou snažit hráči z města Škodovky, kteří museli hrát baráž o udržení. K vzestupu by jim měl pomoci i zkušený útočník Michal Vondrka, který přišel z Chomutova.

HC Olomouc – hanácký tým byl příjemným překvapením loňské sezony. Mančaft bez hvězd bojoval do posledních kol o první šestku, sice to nevyšlo, ale následné předkolo play-off Olomoučtí zvládli. To samé by rádi zopakovali i pro nadcházející ročník. K určitým změnám v kádru došlo, jak směrem ven, tak dovnitř.

Berani Zlín – tenhle tým se v posledních letech potácí spíše v dolní polovině tabulky a nevypadá to, že by se na tom mělo v začínající sezoně něco změnit. Největší ztrátou je odchod útočníka Robertse Bukartse do Třince. Dále už není v týmu brankařská opora Libor Kašík, který svými zákroky někdy doslova zachraňoval pro Zlín body. Avšak vrací se jiný kvalitní gólman Jakub Sedláček.

HC Verva Litvínov – Ročník 2017/2018 se severočeskému týmu vůbec nepovedl. Skončil po základní části poslední a horko těžko zachraňoval svou příslušnost v extralize. Teď už by ale měl hrát Litvínov důstojnější roli, pomoci by mu k tomu mohl střelec Jakub Petružálek, který se vrátil z Třince.

Piráti Chomutov – Věčné problémy s financováním klubu či odchod kapitána Vondrky… No, nebýt trenéra Vladimíra Růžičky, který je pořád vnímán jako velký trenérský mág, co dokáže i s neznámými hráči udělat výsledek, asi by byl Chomutov jasný kandidát na baráž.

HC Energie Karlovy Vary – Po roční pauze se klub ze západu Čech opět vrátil do extraligy. „Budeme mít nejnižší rozpočet v historii. Musíme to tedy kompenzovat týmovou hrou, výbornými výkony brankářů a soudržností s diváky. Tu jsem v minulé sezoně pociťoval jako jeden z velmi důležitých faktorů, které přispěly k postupu. Pokud nás opět fanoušci celou sezonu podrží, pak jsem přesvědčený, že extraligu udržíme,“ řekl trenér Karlových Var Martin Pešout.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient