Search
Close this search box.

Hokejista Michal Kempný přiveze brněnským fanouškům ukázat slavný Stanley Cup

V úterý 10. července se ve městě pod Špilberkem schyluje k velké slávě. Bývalý obránce Komety Michal Kempný přiveze fanouškům coby čerstvý vítěz NHL s Washingtonem Capitals ukázat slavný Stanley Cup. Akce se uskuteční od 17 hodin v DRFG Areně. V následujícím článku se podíváme na původ poháru, jeho základní charakteristiku, zajímavosti, které jej potkaly, a mnoho dalšího.

Pěkně od začátku. Stanley Cup je nejslavnější trofejí v hokeji, pro mnohé možná v celém sportu jako takovém, a o jeho zvednutí nad hlavu sní odmala každý hokejista. Své jméno nese po kanadském guvernérovi Lordu Fredericku Stanleym (1841 – 1908), jenž se zamiloval do nejrychlejší kolektivní hry. Hokej hráli i jeho synové, kteří jej přesvědčili, aby nejlepšímu týmu předal nějakou trofej. Za padesát dolarů koupil punčovou mísu, vyrobenou v britském Sheffieldu, a vyryl na ni nápis „Dominion Hockey Challenge Cup“.

Jako první pohár v roce 1896 převzal tým Winnipeg Victorias, a definitivně začala éra slavné trofeje. Posléze bylo odsouhlaseno spojení dvou lig v jednu, a to v roce 1915, přičemž o jedenáct let později o něj poprvé hrály týmy ve finále NHL. Pohár je na rozdíl od většiny známých trofejí (například pro vítěze NBA, NFL, ale také českého Poháru T. G. Masaryka) putovní, a tak si jej tým vždy užívá jen do doby, než jej vyhraje někdo jiný.

Celá trofej je vyrobena ze slitiny stříbra a hliníku, k dnešnímu dni váží 15,5 kilogramů a na výšku má v celku 89,54 centimetrů. Na její plášť se vždy vyrývají jména členů managementu, trenérů, a pak také samotných hráčů. Ke zvěčnění jména je potřeba odehrát alespoň 41 zápasů základní části, nebo jeden duel ve finále. Na pohár se vždy zanese název týmu, vítězná sezóna a pak samozřejmě všechna jména. V historii se poháru nevyhnuly chyby, například v roce 1992 nebylo na prstenci místo, a tak vítězný tým Bostonu na něm není uveden.

Stanley Cup má ve své nejnovější podobě pět prstenců, na každý z něj se ale vejde jen 13 vítězných týmů, a tak každý rok nejnovější vítěz odsune z trofeje pootočením prstenců toho nejstaršího. Celkem existují na světě tři verze slavné trofeje: původní mísa, oficiální putovní pohár a také replika v Hokejové síni slávy v Torontu. V současné době má Stanley Cup již také svůj vlastní účet na sociálních sítích.

A jaké zajímavosti jsou spojeny s putováním poháru? Každý člen týmu dostane se slavnou trofejí po sezóně k dispozici jeden den, aby ji mohl ukázat ve své zemi a vybraném městě, jako tomu bude právě u Michala Kempného. Jeho spoluhráč a kapitán Capitals Alex Ovečkin ukázal Stanley Cup i na právě probíhajícím MS ve fotbale. Pohár se během let objevil například také ve válečné zóně v Afghánistánu (2007), kde se dokonce dostal pod palbu raket, ale vše přestál bez úhony.

Během svého „života“ už byl Stanley Cup hned třikrát plavat, dvě děti v něm dokonce byly pokřtěny. V roce 1905 pak během divokým oslav hokejisté Ottawy dokonce slavnou trofej zapomněli celý den v kanalizačním systému. O devatenáct let později hráči Montrealu dokonce nechali pohár omylem při oslavách na dálnici, stihli se však pro něj při sněhové vánici vrátit, a stál nepoškozen na svém místě.

S pohárem a jeho historií je spojena spousta historek i pověstí, a i díky tomu je jedinečný a nenahraditelný svého druhu. Nyní budou mít fanoušci z Brna a celé Jižní Moravy jej možnost vidět naživo, a dokonce se s ním během dne Michala Kempného s pohárem také vyfotit. Proto neváhejte, a přijďte v úterý 10. července do DRFG Areny.

Seznam všech českých vítězů Stanley Cupu
1984 – Edmonton Oilers: Jaroslav Pouzar
1985 – Edmonton Oilers: Jaroslav Pouzar (2)
1986 – Montreal Canadiens: Petr Svoboda
1987 – Edmonton Oilers: Jaroslav Pouzar (3)
1989 – Calgary Flames: Jiří Hrdina
1990 – Edmonton Oilers: Petr Klíma
1991 – Pittsburgh Penguins: Jiří Hrdina (2), Jaromír Jágr
1992 – Pittsburgh Penguins: Jiří Hrdina (3), Jaromír Jágr (2)
1995 – New Jersey Devils: Robert Holík
1999 – Dallas Stars: Roman Turek
2000 – New Jersey Devils: Patrik Eliáš, Robert Holík (2), Petr Sýkora
2001 – Colorado Avalanche: Milan Hejduk, Martin Škoula
2002 – Detroit Red Wings: Jiří Fischer, Dominik Hašek, Jiří Šlégr
2003 – New Jersey Devils: Patrik Eliáš (2), Richard Šmehlík
2004 – Tampa Bay Lightning: Pavel Kubina, Stanislav Neckář
2006 – Carolina Hurricanes: František Kaberle ml., Josef Vašíček
2008 – Detroit Red Wings: Dominik Hašek (2), Jiří Hudler
2009 – Pittsburgh Penguins: Petr Sýkora (2)
2011 – Boston Bruins: Tomáš Kaberle, David Krejčí
2013 – Chicago Blackhawks: Michael Frolík, Michal Rozsíval
2015 – Chicago Blackhawks: Michal Rozsíval (2)
2018 – Washington Capitals: Michal Kempný, Jakub Vrána, Jakub Jeřábek

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient