Hodonínská nemocnice má dvě lůžka pro paliativní péči

(Aktualizováno před )

Paliativní péče je komplexní péče poskytovaná pacientovi, který trpí nevyléčitelnou nemocí v pokročilém či tzv. terminálním stadiu. Jejím cílem je zmírnit bolest a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým.

Stejně podstatné jako kvalita života samotného je i jeho závěr. Úmrtí je tématem, kterému se mnozí vyhýbají, zároveň je ale potřeba uvědomit si jeho nezbytnost. Umět komunikovat o „konci“ lidského života je zásadní pro obě strany.

Nemocnice TGM Hodonín nabízí svým pacientům od 1. října novou službu. Má totiž k dispozici dva paliativní pokoje s kompletním zázemím pro pacienta i jeho rodinné příslušníky, kde poskytuje komplexní péči nevyléčitelně nemocným pacientům v pokročilém či tzv. terminálním stádiu – včetně té duchovní.

Paliativní péče je vhodná pro nemocné, kteří se nacházejí v pokročilých stadiích nádorových onemocnění – indikovaná paliativní péče onkologem, pokročilých stadiích onemocnění nervové soustavy s postupným zhoršováním klinického stavu, terminálních stadiích imobilizačního syndromu, terminálních stádiích chronických onemocnění srdce, ledvin, trávícího a dýchacího traktu.

„V Nemocnici TGM Hodonín se snažíme dělat v rámci paliativní péče pro pacienty vše, co může zlepšit kvalitu jejich života. Lékař se tedy zaměřuje nejen na úlevu od bolesti či zlepšení chuti k jídlu, ale také mírnění nevolností, zvracení a jiných potíží, které nemoc mohou provázet,“ přiblížila Anna Bušková ze stanice Odborné ošetřovatelské péče při Interním oddělení Nemocnice TGM. Péče se, samozřejmě, liší podle dané diagnózy, pokročilosti onemocnění i aktuálního zdravotního stavu pacienta.

„Péči poskytuje multidisciplinární tým – lékaři, zdravotní sestry, ošetřovatelky, sanitářky, fyzioterapeut, zdravotně-sociální pracovnice, nutriční terapeutka, duchovní i dobrovolníci. V nemocnici jsou vyškoleni i dva interventi, kteří jsou připraveni pomoci nejenom nemocnému, ale i jeho příbuzným a blízkým. Do péče tohoto týmu je zahrnutá také rodina nemocného,“ vysvětluje zdravotně-sociální pracovnice hodonínské nemocnice.

Základem a cílem ošetřovatelské péče je podle ní zachovat kvalitu života nemocného, odstranit, či alespoň zmírnit jeho obtíže s vědomím, že dobu života významně prodloužit nemůžeme, ale je v našich silách ovlivnit a pomoci od strádání jak v oblasti fyzické, tak i psychické, sociální a duchovní.

„O vše musí být pečováno současně, nelze oddělit jedno od druhého. Psychika a tělo se totiž ovlivňují navzájem,“ říká.

Na vyžádání pacienta či jeho rodiny je tak zván k lůžku umírajícího také duchovní. Pokud je pacient římskokatolického vyznání, věnuje se mu nemocniční kaplan. Pokud vyznává jiné náboženství, pak právě nemocniční kaplan zajišťuje duchovního dané církve.

„Tak jako když dítě přijde na svět, je mu nejlépe u svých nejbližších, tedy u matky a otce. A stejně tomu tak je i na konci života, kdy se pacient cítí nejlépe v náruči svých nejbližších,“ říká PhDr. Mgr. Jan Zapletal, který v hodonínské nemocnici zpovídá na přání pacienty a uděluje jim v případě zájmu Svátost nemocných. I po úmrtí pacienta na přání rodiny dál zůstává v kontaktu s příbuznými a pomáhá jim vyrovnat se s obtížnou životní situací.

Paliativní péče je v naší nemocnici poskytovaná na jednolůžkových pokojích s možností nepřetržité přítomnostipříbuzných a blízkých u lůžka pacientů. S sebou je možné vzít si osobní věci, které jsou pro člověka důležité, zajišťují mu pohodlí a přibližují nové prostředí domácímu. Rádi vyhovíme přání pacienta, abychom přispěli k jeho pohodlí. „Mohou to tedy být vlastní knihy, obrazy, kosmetika, květiny. Pokoj lze individuálně přestavět a kromě medicínských potřeb doplnit o předměty, které má pacient rád. U lůžka má pacient k dispozici noční stolek, komunikační systém se sestrou, noční osvětlení, dále je pokoj vybavený šatní skříní na vlastní oblečení, křeslem, jídelním stolem se židlemi, lednicí, varnou konvicí, LCD televizorem, internetem. Pokoj má vlastní koupelnu, bezbariérový sprchový kout a toaletu,“ vyjmenovává Bušková. V době své nepřítomnosti si může nemocný pokoj uzamknout.

Za příplatek má pacient k dispozici výběrovou stravu, zvolit si může ze sedmi druhů jídel včetně zákusků. Pokud je příbuzný nebo blízký s nemocným přítomen delší dobu, může si i on zakoupit stravu dle svého výběru přímo v nemocnici.

Jaké jsou podmínky k přijetí na paliativní lůžko?

– u nemocného není možná nebo byla vyčerpaná kurativní léčba a byl indikován pouze symptomatický postup. Pacient a jeho rodina jsou s touto skutečností seznámeni,

– onemocnění pacientovi působí vážné potíže

– je zapotřebí péče multidisciplinárního týmu.

A jak je péče na paliativním lůžku hrazena? „Péče je hrazená ze zdravotního pojištění. Pokud má nemocný vyřízený příspěvek na péči, tento příspěvek se nevyžaduje,“ doplnila ještě náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Mgr. Naděžda Kwašniewská. Při obvyklém průběhu nemoci lze očekávat, že má pacient před sebou život v řádu týdnů až několik měsíců.

Přímo v budově hodonínské nemocnice je také bezbariérově přístupná kaple. Nemocní, rodina a přátelé mohou společně trávit čas v parku, který nemocnici obklopuje, či si zajít na kávu, chlebíček nebo zákusek do bufetu v přízemí. (HR)

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz