Jak podpořit proces komunitního plánování sociálních služeb a dalších navazujících činností na Hodonínsku, to bylo předmětem konference, na které se dnes sešly v Lázních Hodonín tři desítky zástupců obcí a poskytovatelů sociálních služeb z města a okolí. Pořadatelem a organizátorem konference bylo město Hodonín, které má s tímto druhem plánováním 15 let zkušeností.
Za město Hodonín se konference, kromě zaměstnanců odboru sociálních věcí a školství, zúčastnili místostarostové Jiří Janda a Ladislav Ambrozek.
První koncepce sociálních služeb začaly vznikat ve druhé polovině 90. let. „Tím že město Hodonín začalo plánovat komunitní sociální služby už v roce 2004, podobně jako některá další města v Jihomoravském kraji, předběhlo do určité míry dobu, protože si uvědomilo potřebu spoluúčasti veřejnosti na plánování sociálních služeb,“ uvedla ve svém vystoupení metodička pro komunitní plánování Kateřina Kubalčíková z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Plánování sociálních služeb za spoluúčasti veřejnosti našlo později i oporu v zákoně o sociálních službách. „Komunitní plánování je metodou, kterou lze použít nejenom při plánování sociálních služeb, kde se v současné době používá nejčastěji, ale lze ji využít i v řadě jiných oblastí, například ve školství, nebo třeba při tvorbě územních plánů,“ doplnila Kubalčíková.
„S prvními projekty komunitního plánování jsme začali dávno a první katalog sociálních služeb jsme vydali již v roce 2007,“ přiblížila na konferenci historii komunitního plánování v Hodoníně Marcela Prchalová z odboru sociálních věcí a školství. Zavzpomínala také na dobu, kdy město rozšířilo své služby na ostatní spádové obce a kdy jezdili po okolí a přesvědčovali starosty a zástupce obcí, aby se do plánování sociálních služeb aktivně zapojili.
V nepříznivé životní situaci se může ocitnout každý. Pokud člověk nedokáže tuto situaci sám vyřešit, potom kromě rodiny a přátel obvykle následuje pomoc v podobě sociálních služeb. Pro tyto případy má město zpracován střednědobý plán sociálních služeb na roky 2018 – 2020, který je určen pro občany města i obyvatele Hodonínska. Na jeho přípravě se podílelo na sedmdesát osob a zastupitelé tento plán projednali a přijali v lednu letošního roku.