Search
Close this search box.

Hmyzí armageddon – z přírody zmizela čvrtina hmyzu

Pamatujete si na dobu, kdy na našich loukách a zahradách, poletovaly pestrobarevní motýli, včely nebo tesaříci? Dneska už takovou louku ani zahradu nenajdete a za hmyzem se budete muset podívat spíše do zoologické zahrady než do přírody. A bude hůř. Jenom za třicet let se počty létajícího hmyzu snížily o tři čtvrtiny. A co stojí za takovým drastickým úbytkem hmyzu?

Dle vědců je hypotéz hned několik.
Na vině jsou především pesticidy a to hlavně na zemědělských plochách, kde se hojně používají. Konkrétně jde o toxický herbicid glyfosát.
Ten se ve městech používá k hubení plevele a nežádoucích rostlin při údržbě zeleně. Na zemědělských plochách se pak spíše používá před sklizní. Glysofát se vyplavuje z půdy do vodních toků i podzemních vod a kontaminuje pitnou vodu. Rovněž negativně ovlivňuje složení orné půdy, což vede k většímu používání dusíkatých hnojiv. Evropská unie však už vyhlásila revoluční boj na zákaz tohoto pesticidu a kývla k jeho úplnému zákazu používání dokonce roku 2022.
Další možnou příčinou je též monokulturní zemědělství, změny klimatu a noční smog.

„Jen v České republice žilo okolo 161 druhů, Z nich do dnešních dnů osmnáct úplně vymizelo a dalších šestnáct je bezprostředně ohroženo vyhynutím. Celkem je ohrožena víc než polovina druhů našich denních motýlů. Velmi alarmující je, že neubývají jen motýli, kteří byli vždy vzácní, ale i druhy méně vzácné a dokonce i ty dříve velmi hojné, “ vyjádřil se entomolog Severočeského muzea v Liberci Pavel Vonička.

I my můžeme trochu pomoci a o tím, že na svých zahradách budeme místo sekačky na trávu používat kosu. Zbytečně nezatěžovat trávníky hnojivy proti bylinám jako jsou sedmikrásky, pampelišky, zvonky, kopretiny a celá škála dalších kvetoucích bylin jsou přitom přirozenou součástí luk a bývaly přítomny i v zahradách.

A pamatujte, čím méně hmyzu, tím méně i zpěvného ptactva, který se právě hmyzem živí nejvíce.
Pokud každým rokem zmizí 6% toho okřídleného hmyzu, lidstvo se blíží ke globální katastrofě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient