Hlučínští revitalizují náměstí na sídlišti OKD

Revitalizace náměstí OKD začala v závěru června, hotova by měla být koncem září, nejpozději začátkem října.

„Původně se s revitalizací náměstí OKD počítalo loni, ale městu se nepodařilo získat dotaci a v loňském rozpočtu nebylo k dispozici dost peněz, takže pro obyvatele sídliště to bylo velké zklamání. Proto jsme moc rádi, že se revitalizace uskuteční letos. Naváže na předchozí etapy regenerace sídliště OKD, které tak bude definitivně celé v novém. K opravě poté zbude jen několik chodníků, které přijdou na řadu pravděpodobně v příštím roce,“ uvedla místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.

Na opravu chodníků na sídlišti OKD se musí ještě vyčlenit asi milion korun v rozpočtu na rok 2019. Původně bylo na revitalizaci náměstí OKD v rozpočtu na letošní rok vyčleněno 12 milionů korun, ale ve veřejné soutěži se podařilo dosáhnout ceny necelých 10 milionů korun, takže se ušetřily více jak 2 miliony korun.

„Na náměstí sídliště OKD se budou opravovat všechny povrchy, tedy chodníky, cesty i parkoviště, revitalizovat se bude zeleň včetně trávníků, počítá se s novou výsadbou stromů a keřů, přibudou nové lavičky a další mobiliář, stávající veřejné osvětlení se bude měnit za nové s úspornými LED zářivkami,“ uvedla vedoucí investičního odboru Městského úřadu Hlučín Gabriela Dihlová. Zároveň se bude na náměstíčku repasovat plastika, která pochází z poloviny 60. let minulého století. Podle odborníků je umělecky cenná, proto se radní rozhodli zadat repasi v původním provedení z mědi, nikoliv z levnějšího, ale méně efektního pozinkovaného plechu.

„Samozřejmě, že je nutné, abychom se ve vedení města chovali jako dobří hospodáři a šetřili každou korunu, ovšem k uměleckým hodnotám a odkazu našich předků musíme přistupovat s velkým respektem, abychom je zachovali i pro příští generace,“ řekla k rozhodnutí radních místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jaká jsou úskalí stavby domu svépomocí?

Pořídit si dnes vlastní bydlení je finančně velmi nákladné, a to i v případech, kdy jste již vlastníky stavební parcely. Vždyť za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů i o více jak 60 % a vzrostla i cena za práci od řemeslníků. Pokud tak nemáte objednaný dům na klíč, můžete zastat spoustu činností svépomocí, přínáší to však řadu úskalí, kterým se věnuje článek níže.

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.