Search
Close this search box.

Hlučínská alej je ve špatném stavu, během čtyř let projde zásadní revitalizací

Stromová alej, která roste po obou stranách silnice vedoucí na Vinnou horu, je ve velmi špatném stavu. Proto potřebuje zásadní údržbu. První část se bude dělat v listopadu.

„Základ aleje tvoří původní soubor lip s vtroušenými jedinci javorů, jasanů, bříz a dubů. Mnoho stromů v aleji ale již chybí. Proto je zapotřebí alej revitalizovat,“ objasnila vedoucí odboru životního prostředí Soňa Prášková.
Cílem projektu je prodloužit životnost aleje, perspektivní dřeviny ošetřit, stromy v havarijním stavu vykácet a dosadit nové.
„Letos na jaře alej posoudil dendrolog Adrián Czernik ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Zkoumal stav stávajících dřevin a dělal biologické hodnocení lokality. Na základě jeho posudku jsme nechali zpracovat prováděcí projektovou dokumentaci obnovy aleje,“ doplnila Soňa Prášková.
Revitalizace aleje se nebude dělat najednou. Probíhat bude postupně v několika letech. Letos v listopadu se budou kácet čtyři nejvíce poškozené lípy, ořezávat se bude dalších pět lip, které jsou v havarijním stavu. Seříznou se na takzvaná torza, která budou skýtat útočiště netopýrům a hmyzu. Příští rok na jaře se bude v aleji vysazovat 13 nových dubů letních. Zároveň se bude dělat zdravotní a bezpečnostní ořez dalších dřevin. Instalovat se budou budky pro netopýry a jeden kmen v lokalitě zůstane jako broukoviště. Protože při biologickém hodnocení se v aleji zjistil výskyt zvláště chráněných druhů živočichů, zejména různých druhů netopýrů, stanovil podmínky pro revitalizaci Krajský úřad Moravskoslezského kraje zvláštním rozhodnutím.
V Moravskoslezském kraji je v současnosti navržený nějaký zásah u 73 177 stromů. Potřebná částka na ně je 277,6 milionu korun. Do evidování a analýz stavu stromů i do následné péče investují obce, města i jednotlivé organizace v Moravskoslezském kraji. Výsledky analýz stromů jsou volně k dispozici na portále www.stromypodkontrolou.cz, který provozuje společnost Safe Trees. „Odborníci každý jednotlivý strom podrobně posoudí a následně ho zařadí do jedné z kategorií na základě jeho fyziologického stavu a stability. I strom, který vypadá na pohled zdravě, může být silně poškozený a ohrožovat okolí. Povinností řádného hospodáře je pak strom odstranit. Daleko více je ale stromů, které vyžadují nějaký druh pěstebního zásahu. Jedná se zejména o jejich řez či metody stabilizace. U zvláště cenných stromů se nasazuje i moderní přístrojová diagnostika,“ vysvětlil Jaroslav Kolařík, odborník na arboristiku společnosti Safe Trees.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient