Hloupost a naivita dostaly ženu až před soud

Sedmačtyřicetiletá Renata Vídršperková z Plzeňska v loňském roce neoprávněně manipulovala jako účetní s pěnězi určenými pro hasiče. Místo aby peníze šly na pořádání hasičských soutěží nebo na reprezentaci hasičského sportu, odcházely do rukou bývalé chovankyně dětského domova, kterou se rozhodla Vídršperková podporovat. Soud jí za zpronevěru uložil trest dva a půl roku vězení s podmíněným odkladem na tři roky.
Obžalovaná žena dříve pracovala jako vychovatelka v dětském domově, odkud se s mladou ženou Patricii D. znala. Podle výpovědi u soudu chtěla Patricii pomoci do začátku nového života mimo dětský domov. Bála se, aby mladá dívka neskončila na ulici. Nejdříve jí dávala peníze ze svého. Později si brala půjčky. Ale protože jí Patricie D. nic nevracela, musela si obstarat peníze na splacení dluhu někde jinde a jako účetní Krajského sdružení hasičů Plzeňského kraje v tu chvíli měla přístup k penězům určené právě hasičům. Celkově zpronevěřila 800 000 korun.

„Je mi to líto. Snažila jsem se finančně vypomáhat Patricii, kterou jsem poznala jako vychovatelka v dětském domově. Peníze jsem jí půjčovala, aby neskončila někde pod mostem. Doufala jsem, že mi je vrátí. To se bohužel nestalo. Byla jsem hloupá a naivní,“ kála se obžalovaná žena před soudem.

Patricie D. vše u soudu přiznala. „Známe se od mých 13 let. Vždycky na mě byla hodná. Na co jsem peníze použila si už nepamatuji. Chtěla jsem jí je splatit, ale nevyšel mi úvěr,“ citovala výpověď chovanky předsedkyně senátu Simona Kuboušková.

Soud vzal u rozsudku v potaz skutečnost dosavadní bezúhonnosti obžalované a také to, že už uhradila velkou část zpronevěřené sumy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.