Search
Close this search box.

Hlavním tématem letošního filmového festivalu budou československé snímky pro děti a mládež

Československé filmy pro děti a mládež – to je hlavní téma 58. ročníku Zlín Film Festivalu, které se váže k letošnímu stému výročí založení republiky. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Zlín Film Festivalu Kateřina Martykánová.

Hlavní téma pak bude doplňovat rakouské filmové okénko, které připomene stejné výročí našeho jižního souseda. Organizátoři festivalu také představili vizuál letošního ročníku, jehož nosným motivem jsou hravé opice výtvarníka Petra Nikla.

Základní myšlenka navazuje na loňský vizuál inspirovaný postavou Pipi Punčochaté, které už tehdy nechyběla její opice. Originální a hravý grafický prvek v podobě písma vytvořeného ze siluet opic se přenesl i do vizuálu letošního.

Písmeno „O“ vytvořil Petr Nikl jako jedno z kreslených písmen tzv. Abecedy opic pro knihu Jinotaje opic vydanou nakladatelstvím Meander v loňském roce. „Nás velmi těší, že právě za tyto ilustrace, které se staly součástí našeho festivalového vizuálu, je Petr Nikl nominován na Czech Grand Design 2017 a kniha je nominována na cenu Nejkrásnější kniha roku 2017,“ podotkl prezident festivalu Čestmír Vančura.

Hlavním tématem 58. ročníku filmového festivalu bude s ohledem na sté výročí Československa právě československý film, který se divákům představí hned ve čtyřech tematických sekcích. „Promítat budeme například kolekci dětských filmů a pohádek sestavenou hereckými a filmovými osobnostmi, doplněné jejich autentickými vzpomínkami,“ informovala Markéta Pášmová. Dodala, že jedna ze sekcí bude patřit také mezinárodně proslulému scenáristovi, dramaturgovi FSB Barrandov a spisovateli Otu Hofmanovi, který by letos oslavil své 90. narozeniny. Právě na festivalu bude mít premiéru nový dokument Karla Smyczka, který mapuje Hofmanovu práci. Kromě toho se diváci a návštěvníci mohou těšit na devět nejúspěšnějších televizních seriálů pro děti a mládež, a festival rovněž připomene fenomén československé filmové hudby. Opomenuto nezůstane ani 120. výročí vzniku prvních českých filmů. Speciální komentovaný blok filmů Jana Kříženeckého z konce 19. století pro Zlín Film Festival připravuje Národní filmový archiv.

Pozornost filmového festivalu se zaměří také na Rakousko, jeho kinematografii a kulturu. V sekci filmového programu bude promítáno téměř 20 rakouských celovečerních filmů a rovněž řada filmů animovaných a studentských. „Vložili jsme do programu malé rakouské okénko, protože naši sousedé slaví stejné výročí jako my, po staletí jsme s nimi sdíleli jeden stát,“ připomněla Markéta Pášmová. Přirozeným protipólem tradiční evropské kinematografii bude uvedení nové sekce věnované americkému nezávislému filmu pro mládež.

Oslava výročí republiky se promítne také do ocenění, které si za svůj mimořádný přínos v tvorbě pro děti a mládež odváží z festivalu významné osobnosti. V pořadí již dvaadvacátý Zlatý střevíček převezmou na 58. ročníku Zlín Film Festivalu historicky poprvé hned dvě osobnosti filmového plátna – slovenská herečka Magda Vášáryová a český herec Jaromír Hanzlík.

Filmovou nabídku už tradičně doplní i pestrý doprovodný program, který v některých svých částech bude také navazovat na hlavní československé téma, i když tentokrát na výročí 120 let české kinematografie. „Novinkou v doprovodném programu bude například BIOGRAF, kde se za klavírního doprovodu budou promítat československé němé filmové komedie z prvních desetiletí 20. století. Pro dokreslení dobové atmosféry nebudou při projekci některých filmů chybět ani historické kostýmy, postava vyvolávače či prodavače občerstvení,“ informovala Jarmila Záhorová.

Doprovodný program festivalu dále nabídne i zajímavou Film Industry sekci s odbornými přednáškami a workshopy, řadu divadelních představení, koncertů, výstav, interaktivních a benefičních programů a také sportovních a společenských akcí.

Tradiční součástí přehlídky je i dražba uměleckých filmových klapek. Letošní kolekce Salonu filmových klapek je svým rozsahem podobná tomu předchozímu a bude tvořena asi 140 originálními díly od předních tuzemských výtvarníků, z nichž někteří se do projektu zapojují od jeho samotného začátku. 21. ročník Salonu filmových klapek odstartuje 13. března v Mladé Boleslavi. Klapka tour 2018 bude mít letos šest zastávek, včetně zahraniční expozice v Evropském parlamentu v Bruselu. Vyvrcholí opět tradiční aukcí, která se uskuteční 27. května v Kongresovém centru ve Zlíně.

Zlín Film Festival – Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Posláním festivalu je prezentace celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež, její zpřístupnění dětskému divákovi a rovněž vytvoření nabídky kvalitní alternativy k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Důležitým aspektem festivalu je mladé diváky prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat jejich povědomí o okolním světě, rozvíjet estetické, sociální a morální cítění. Cílem odborného programu je přispívat k rozvoji české kinematografie pro děti a mládež.

Jeho 58. ročník se uskuteční od 25. května do 2. června ve Zlíně a dalších městech ČR. Pořadatelem festivalu je společnost Filmfest.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient