Hlavní město pokračuje ve zvětšování ploch veřejné zeleně

Za poslední čtyři roky díky soustavné práci odboru ochrany prostředí MHMP došlo ke zvětšení plochy veřejné zeleně o 141 hektarů, což je téměř polovina plochy Kunratického lesa. I v roce 2018 budou aktivity hl. m. Prahy i v této oblasti nadále velmi intenzivní. Kromě dokončení projektu Les V Panenkách bude zahájena výsadba další nové plochy zeleně – Lesa Arborka v Satalicích, a to na téměř 20 hektarech dnešních polí. V roce 2017 vynaložilo hlavní město ze svého rozpočtu v oblasti parků, vodního hospodářství, lesní a krajinné zeleně částku převyšující 150 milionů Kč, v letošním roce bude vynaložený objem finančních prostředků minimálně ve stejné výši.

V rámci dlouhodobého projektu Obnova a revitalizace pražských nádrží se dočkají Pražané i zcela nového rybníka, a to v dolní části Modřanské rokle. Další rybník vznikne u obory Hvězda. Pokračovat bude i obnova historického velkého Lítožnického rybníka, který vznikne spojením tří stávajících rybníků. Dojde k rozšíření břehové linie do prostoru dnešního pole.

„Tímto unikátním způsobem vznikne velká dvanáctihektarová vodní plocha s rozsáhlým litorálním pásmem a věřím, že se brzy stane vyhledávaným cílem nejen obyvatel přilehlých městských částí, ale všech Pražanů. Nezanedbatelná bude role této vodní plochy pro řadu živočichů, zejména mnoho druhů ptactva zde najde příhodná hnízdiště,“ upřesnila radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

Hlavní město nezapomíná na péči o celoměstské parky. V současné době se pilně pracuje v prostoru parku u Petřínské rozhledny. Zde měly být práce skončeny v létě tohoto roku. Radost návštěvníkům s dětmi jistě udělá připravovaná stavba nového dětského hřiště včetně veřejných WC v oboře Hvězda. Kompletní dokončení by mělo proběhnout také v průběhu letošního roku.

Čistota vodních ploch je v hlavním městě v průběhu léta každoročně sledována, proto se odbor ochrany prostředí rozhodl využít nabídky, která by měla umožnit redukci sinic, řas a biofilmu. Tato technologie se opírá o principy vzájemného doplňování se kyslíku, bakterií a ultrazvuku. Účinky této technologie mohou být dle pronajímatele viditelné již během několika dní. Sympatická je i velkost zařízení, které vypadá jako malý plovoucí vor. Technologické zázemí představuje pouze napájecí zdroj, přívodní kabely, ultrazvukový vysílač a samotný plovák. Možné rozšíření lze realizovat solárními panely umístěnými na přilehlém břehu nebo přímo na plováku.

„Zajímá nás, jakou účinnost bude toto zařízení mít. Podle zjištěných výsledků se budeme moci přiklonit k možnému řešení v létě zakvetlých vodních ploch, které by jinak mohly sloužit lidem v době letních veder k rekreaci a odpočinku,“ řekla radní Jana Plamínková.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.