Historický byt v plzeňské Skrétově ulici dostane nová okna

Bytová jednotka v domě Skrétova 24 je zachovalým dokladem atypické interiérové tvorby. Interiér bytu byl navržen neznámým autorem pro židovského obchodníka Otto Herrmanna, realizace proběhla v letech 1931 – 1933. Návrh bytu, a to jak dispoziční uspořádání, tak vlastní provedení jednotlivých prostor, bylo nepochybně inspirováno plzeňskou tvorbou světoznámého architekta Adolfa Loose. Zastupitelstvo města schválilo půlmilionovou dotaci na provedení výměny oken za přesné repliky oken původních.

„Vlastník bytové jednotky zahájil postupnou etapovitou opravu celého interiéru, jedním z důležitých kroků bude kompletní výměna historických oken za přesné repliky oken původních, historické kování a důmyslné ovládací mechanismy budou zachovány, repasovány a použity na nových oknech. Konstrukce oken je poměrně složitá, například ve dvorním traktu budovy se jedná o téměř kompletně prosklenou obvodovou stěnu. Celkem bude kompletní výměna zahrnovat 11 kusů oken a celoprosklenou obvodovou stěnu v bývalém dětském pokoji. Celkové náklady na výměnu jsou vyčísleny na 795 tisíc korun,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa.

„V daném bytě je ve velké míře použit nábytek vestavěný do obvodových stěn a hladké obklady stěn z kvalitního dřeva v kombinaci s mramorovým obložením. Adolf Loos však autorem návrhu není, protože adaptace proběhla až po jeho smrti, navíc se zde objevují kombinace materiálů, které vysloveně odmítal. Autorem tedy byl nejspíš některý z jeho bývalých asistentů,“ popsal interiér Karel Zoch z magistrátního odboru památkové péče.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak